Pennsylvania Başkenti Harrisburg
Pennsylvania Başkenti Harrisburg

Harrisburg Pennsylvania eyaleti başkentidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Harrisburg eyalet başkentidir ve Philadelphia’nın batısında ve Susquehanna Nehri’nin yaklaşık 107 kilometre doğusunda yer almaktadır. Şehrin toplam alanı 11,86 mil karedir ve bunun% 25’i sudur. Harrisburg, çeşitli nüfusu ile tanınır ve 2010 yılında Forbes tarafından ABD’de bir aile kurmak için en iyi ikinci yer olarak seçildi. Şehir, 2010 yılında mali sorunlar yaşamasına rağmen, ülkenin durgunluğa dayanıklı metropol alanlarından biri olarak sıralandı.

Harrisburg Tarihi

Yerli Amerikalılar, ms 3000’in başlarında Pennsylvania olarak bilinen bölgede yaşıyorlardı. Bu genel bölge, sakinler için “Pextang” olarak biliniyordu ve Ohio Nehri’nden hareket eden Hintli tüccarlar için bir dinlenme yeri olarak hizmet ediyordu. 1719’da ingiliz tüccar John Harris Sr. oraya yerleşti ve 14 yıllık bir süre boyunca geniş araziler satın aldı. Birkaç yıl sonra, oğlu John Harris Jr. araziyi miras aldı ve anısına ona Harrisburg adını verdi. William Malezya’nın araştırmasından sonra kuruldu ve daha sonra 1812’de Pennsylvania’nın başkenti seçildi. Harrisburg, Susquehanna Nehri’ne stratejik yakınlığı nedeniyle Amerikan İç Savaşı’na önemli bir katkı yaptı. Bu nedenle şehir, bu dönemde sanayi büyümesini yavaşlatan hafif saldırılara uğradı. Ancak 1850’de şehir çelik endüstrisinde endüstriyel bir patlama yaşadı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra diğer endüstriler de büyüdü ve Harrisburg’un endüstriyel büyümesi istikrarlı hale geldi.

Harrisburg Coğrafyası

Harrisburg’un batısında Cumberland Vadisi ve doğusunda Lübnan Vadisi bulunur. Kuzeyde ünlü Susquehanna Nehri ve Mavi Dağ Sırtı bulunur. Komşu ilçeler arasında Dauphin, Northumberland, Schuylkill, Lancaster, York, Cumberland, Perry ve Lübnan bulunmaktadır.

Harrisburg Demografisi

Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu’na göre, Harrisburg’un 48.904 sakini var ve bu da onu Pennsylvania’nın onuncu büyük şehri yapıyor. Nüfusun% 50’sinden fazlası siyah veya Afrikalı Amerikalı,% 30’u Kafkas kökenli,% 18’i İspanyol ve Latin ve kalan küçük yüzde diğer etnik gruplara ait. Pennsylvania Hollandalılarının en büyük nüfusuna sahiptir. Ayrıca ajans, her 100 kadından 88,7’sinin erkek olduğunu da öğrendi.

Harrisburg Hükümeti

Harrisburg’un bağımsız yürütme ve yasama yetkisine sahip bir belediye hükümeti vardır. İdari merkez Martin Luther King Jr. Şehir Yönetim Merkezidir. Mevcut belediye başkanı hükümet başkanıdır ve sınırsız dört yıllık bir süreye sahiptir ve eyaletin 34 ticari kuruluşunu denetler. Harrisburg’un şu anki belediye başkanı Eric R. Papenfuse’dur.

Harrisburg Kültürü

Şehir, Whitaker Bilim ve Sanat Merkezi, Harrisburg Senfoni Orkestrası ve yıllık Pennsylvania Çiftlik Gösterisi gibi çeşitli kültürel cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Pennsylvania Çiftlik şovu, çeşitli yarışmalarda hayvanları sunmaya gelen Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerinden çiftçileri kendine çekiyor. Şehir aynı zamanda eğlence parkları, gölleri ve plajları ile tanınmış bir turistik cazibe merkezidir. Ayrıca müzeler hem Pennsylvania hem de Harrisburg’un zengin tarihini temsil ediyor. Bir örnek Ulusal İç savaş Müzesi’dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz