Phıladelphıa

Manisa ilimize bir gezmek amacıyla geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de ilimizin Alaşehir ilçesinde bulunan anıt kenttir.

Phıladelphıa Anıt Kentte Nasıl Gidilir
Phıladelphıa Anıt Kentte Nasıl Gidilir

Manisa Phıladelphıa Antik Kenti

Manisa ilimiz birçok  medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler yok olup gitmişler. Fakat arkalarında birçok eser bırakmışlardır. Bu eserler bazıları gün yüzüne çıkarılmış fakat bazıları hala aydınlatılmayı beklemektedir.

Her gün yapılan kazılarla yeni yapılara şahit oluyoruz. Bir ilde bulunan tarihi yapılar o ilin mührüdür. Anlayışı ile tarihi yapılarımıza sahip çıkmamız gerekir. bu yapılardan biri de Phıladelphıa’dır. Bu anıt kent maalesef bugün büyük kısmı modern kentin yerleşimi altında kalmıştır.

Roma döneminde kalan bu kent tapınak ve festivallerin merkezi olduğu için buraya Küçük Atina denilmiştir. Daha sonra Bizansların hakimiyetine geçen kent büyük surlarla çevrilmiş ve koruma altına alınmıştır. Kentte yapılan kazılar sonucunda Roma dönemine ait bir tiyatro ve bir tapınağa rastlanmıştır.  Ayrıca kentte bulunan başka önemli bir yapı ise  sadece üç payesi korunmuş olan Aziz Jean Kilisesi’dir.

Bu kilisenin 6. Yüzyılda yapıldığı söylenilir. Birçok kez onarımdan geçilmiştir. Hristiyan inancına sahip insanlar için bu kent çok önemli bir yere sahiptir. Her yıl yerli yabancı birçok turist gelmektedir.

Phıladelphıa Anıt kent Nerede
Phıladelphıa Anıt kent Nerede

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse ve özellikle tarihi yapıları seviyor veya merak ediyorsanız kesinlikle uğramanız gereken bir kenttir.

Phıladelphıa Antik Kenti Nerede?

Phıladelphıa Antik Kenti, Manisa’nın Alaşehir ilçesi Bozdağlar’ın kuzey eteklerinde kurulmuştur. Manisa il merkezine yaklaşık 110 km uzaklıkta bulunur.

Phıladelphıa Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Phıladelphıa
Phıladelphıa

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz