Isparta Pisidia Antiocheia Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Isparta ili, Yalvaç ilçe sınırında bulunan Pisidia Antiocheia Antik Kenti, gezilip görülmeye değer tarihi bir yerdir.

Pisidia Antiocheia Antik Kenti 

Yalvaç ilçe merkezinin 1 km kuzeyinde Sultan Dağının güney yamacındaki vadi üzerinde yer almaktadır. En yüksek noktası 1776 metre yüksekliğe sahip olan bir tepe üzerinde kurulmuştur. Antik kentin kuzeyinde ve güneybatı tarafında Anthius Nehri geçmektedir. Kentin ilk olarak Suriye Kralı Seleukos tarafından MÖ 312- 280 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. MÖ 25. Yılda bu antik kent İmparator Agustus zamanında Roma Kolonisine dönüştürülmüştür.

Roma Döneminde önemli bir statüye sahip olan kent aynı önemini Bizans Döneminde de korur. Kent; Helenistik Dönemde yapılan yaklaşık 3km uzunluğa sahip olan surlar ile çevrilidir. Kentin üç giriş kapısı bulunmaktadır.

Bu antik kentte günümüzde bulunan tarihi yapılar şunlardır: kentin en yüksek yerinde bulunan ve kentin en etkileyici yapısı olan Agustus Tapınağı, Sütunlu Cadde, Tiberius alanı, İmparator Agustus’un onuruna dikilen ve imparatorun deniz ve karadaki başarısını temsil eden heykel ve kabartmalar ile süslenen anıtsal giriş, Roma Hamamı, kente hâkim bir noktada bulunan tiyatro, stadium, çeşme, su kemerleri, St. Paul Kilisesi ve toplantı binasıdır. Bu antik kentte çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır. Pisidia Antiocheia Antik Kentinde büyük bir keyif ile gezeceksinizdir.

Pisidia Antiocheia Antik Kenti Nerede?

Pisidia Antiocheia Antik Kenti, Isparta’nın Yalvaç ilçe merkezinin 1 km kuzeyinde Sultan Dağının güney yamacındaki vadi üzerinde yer almaktadır.

Pisidia Antiocheia Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Yalvaç ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Isparta merkezden Yalvaç ilçesine 2 saatte bir otobüs kalkmaktadır.

Bu otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Isparta-Yalvaç arası yaklaşık 110 km’dir. Yolculuk 2 saat sürmektedir. Ya da Trenle Eğirdir ilçesine gelip buradan otobüsle Yalvaç ilçesine geçilebilir. Eğirdir-Yalvaç arası 50 km’dir. Yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Pisidia Antiocheia Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Pisidia Antiocheia Antik Kenti haftanın her günü 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Pisidia Antiocheia Antik Kenti Giriş Ücreti

Pisidia Antiocheia Antik Kenti giriş ücreti 5 TL’dir. Müze kartı olanlar burayı ücretsiz ziyaret edebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here