Prag'da Gezilecek 10 Yer
Prag'da Gezilecek 10 Yer

Prag, yeni adıyla Çekya ülkesi ve eski adı ile tanıdığımız Çek Cumhuriyetinin başkenti ve aynı zamanda Orta çağ görünümüyle ziyaretçileri kendine çeken çok güzel bir şehirdir.

Prag Gezilecek Yerler

Özellikle Türk vatandaşlarının ilgisine her zaman mazhar olan bu kent, Orta Avrupa’nın ve diğer komşu Avrupa ülkelerine nazaran da ekonomik fiyatlarıyla adından sıkça söz ettirmektedir. Konaklama ve yeme içme açısından zengin ve ucuz olan bu kente geldiğiniz zaman, ortamın ambiyansı görüp buranın niçin özel şehirlerinden birisi olduğunu anlayacaksınız.

Göz at ;

  1. Prag Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Çekya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Çekya Nerede?
  4. Çekya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Çekya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Prag Otelleri ve Prag Otel Fiyatları
  7. Prag’da Gezilecek 10 Yer

Kente geldiğiniz zaman pek çok turistik gezilecek yer göreceksiniz. Ancak biz bu yazımızda sizler için sadece mutlaka görmeniz gereken 10 stratejik tarihi yeri anlatmak istiyoruz. En az 3 gün kalmanız gereken bu şehirde aşağıda yazacağımız gezilecek noktaları mutlaka görmelisiniz.

Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi

Burası şehrin meydanıdır ve tüm turistlerin ilk durağı diyebiliriz. Türkçe adı Eski Belediye Sarayı olan bu meydanın tam ortasında ise 1410 yılında yapılmış olan bir Astronomik Saat vadır. Zaten meydana geldiğiniz zaman herkesin bu saatin etrafına doluşup onu izlediklerini ve kkuşunu beklediklerini göreceksiniz.

Charles Bridge (Charles Köprüsü veya Karl Köprüsü)

Türkiye’de Prag kenti tanıtılırken sürekli olarak gösterilen köprü işte tam olarak burası. Yabancı ziyaretçilerin üzerinden en az bir defa geçtikleri tarihi bir köprüdür. Old Town ve Prag Köprüsünü birbirine bağlayan bu köprü üzerinde çok sayıda ressam resim çizmekte ve kentin tanımını yapmaktadırlar.

Prag Kalesi

Charles Köprüsünü geçtikten sonra karşınızda Dünyanın en büyük kalesini bulacaksınız. Yapımına 9.yüzyılda başlanan kale Guinnes rekorlar kitabına göre antik kale türünde Dünyanın en büyük kalesidir. Charles Köprüsünü geçtikten sonra 15 dakika kadar yürümeniz gerekmektedir. Gece saat 23:002dn sonra kapalı olcağınıda unutmayınız lütfen.

Aziz Vitus Katedrali

Çekya tarihinde Kral olmuş kişilerin taç giyme törenleri yaptıkları bir katedraldir. Özellikle Katolik ziyaretçiler tarafından çokça önemsenmekle beraber yürüyerek ulaşılabilecek bir mesafededir.

Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı)

Kentin ana yürüme caddesi diyebiliriz. Hani burada gezmeden, alışveriş yapmadan ya da bir şeyler yemeden dönmeyin dedikleri yerlerin başında gelmektedir. Caddede ayrıca çok sayıda heykel ve ziyaretçi her daim bulunmaktadır. Mutlaka görülmesi ve dolaşılması gereken yerlerden biridir diye düşünmekteyiz.

Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi

Prag kentini tepeden izlemek için harika bir yer. İçerisinde Aziz Laurentius Kilisesi, Karel Hynench Macha Heykeli, Aynalar Labirenti, Açlık Duvarı ve Strahov Stadyumu gibi önemli gezilecek yerlerde var. İlk defa 1825 yılında halka açılmış olan bu tepede her yıl ayrıca çok sayıda kişinin katılımı ile 1 mayısta Parag kutlamaları yapılmaktadır.

Eski Yahudi Mahallesi

Avrupa2da Yahudilerin en fazla nüfusunun olduğu kentlerin başında gelmektedir Prag. İlk defa 9.yüzyılda kente giriş yapan Yahudiler için bumahallenin anlamı büyüktür. 6 tane Sinegogları olan Yahudilerin bölgede birde Avrupa’nın en büyük mezarlığı bulunmaktadır. Bu Yahudi mezarlığında şimdilerde yer kalmadığı için toprağı katmanlar şeklinde kazıp vefat edenleri gömmektedirler. Mezarlıkta 100 binden fazla kişinin yattığı söylenmektedir.

Vaclav Meydanı

Wenceslas Meydanı (Václavské náměstí), burası bize göre tam olarak gerçek bir bulvar, meydandır. Şehre gelipte tarihi yerleri görmekten sıkılanları için ideal bir gezi noktasıdır. Pek çok bar, gece kulübü, restoran, otel ve bankanın bulunduğu meydan, aynı zamanda kentin ticaret noktasıdır. Alışveriş sevenlerin mutlaka uğraması gerekiyor.

Dans Eden Ev

Adamlar yapmış kardeşim dedirtecek türden bir bina. Ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeken bu evi Çek mimar Valdo Milunic ve Kanadalı mimar Frank Gehry tasarlamıştır.

National Technical Museum (Ulusal Teknik Müzesi)

Son olarak bu müzeye gitmenizi tavsiye ediyoruz. 7 katlı olan bu müze (3 katı aşağıdadır), her katında farklı teknolojik aletlerin sergilendi ve neler yapıldığını gösteren bir sergileme yapılmaktadır. Teknolojinin tarihsel gelişimine şahit olmak için ideal bir müze. Giriş ücreti için 190 çek korunası vermeniz gerekiyor. Ama asla paradan kaçınmayın çünkü kesinlikle değecek.

NOT; Prag Otelleri ve Prag Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Prag Otelleri ve Prag Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here