Rio de Janeiro Hakkında Bilgi
Rio de Janeiro Hakkında Bilgi

Brasilia başkent olmadan önce Brezilya’nın başkenti neydi? Rio de Janeiro plajları ve Karnavalı ile tanınır. Aynı zamanda 1565 yılında kurulmuş antik bir şehirdir. Bununla birlikte, Rio de Janeiro’nun kredilendirildiği, ancak çoğu zaman bilinmeyen başka bir şey daha var. Bu şehir, tarihinin büyük bir bölümünde iktidarın merkezi olarak işlev gördü. Rio de Janeiro’nun kaptanlığının başkenti olarak başladı. 1763’te Rio de Janeiro, Brezilya’nın Portekiz kolonisinin başkentiydi. Rio de Janeiro’nun iktidar koltuğu olarak tarihi burada bitmeyecekti.

Portekiz kraliyet mahkemesi, tarihinin çoğunda Lizbon’da iktidar koltuğuna sahipti. Ancak, Portekiz’in sömürgeleştirilmesinin son 14 yılında Brezilya, Portekiz kraliyet mahkemesini geçici olarak barındırdı. 1808 ile 1822 yılları arasında Portekiz kraliyet mahkemesi Rio de Janeiro’yu evine çağırdı. Rio de Janeiro’daki Portekiz monarşisinin yerini 1822’de Brezilya’nın kendi monarşisi aldı. Bu yıl Brezilya bağımsız bir ülke oldu. Rio de Janeiro, 1960 yılına kadar Brezilya’nın başkenti olacaktı.

Rio de Janeiro Coğrafyası

Rio de Janeiro’nun neden Brezilya’nın başkenti olduğunu anlamak için coğrafyanın anlaşılması gerekir. Özellikle nüfusun coğrafyası. Brezilya’daki Rio de Janeiro’nun konumu Atlantik Kıyısında yer almaktadır. Brezilya nüfusunun en yüksek konsantrasyonu Atlantik Kıyısına yakındır. Rio de Janeiro Brezilya’nın başkenti olduğunda, nüfusunun, kaynaklarının ve ekonomik faaliyetlerinin çoğunun yaşadığı yer burasıydı. Rio de Janeiro’nun göreceli konumu, Brezilya’nın Atlantik kıyısındaki diğer bölgelere kıyasla biraz merkezidir. O zamanlar Rio de Janeiro’nun konumu, Brezilya nüfusunun çoğunun yaşadığı yere göre mantıklı bir seçim olarak görülüyordu. Bugün Brezilya nüfusunun çoğunluğu Atlantik Kıyısında yoğunlaşmıştır. Ancak, içeride daha fazla insan yaşıyor. Rio de Janeiro’nun Brezilya’nın başkenti olarak konumu, Brezilya nüfusunun tarihinin çoğu boyunca coğrafi dağılımını yansıtıyordu.

Başkenti taşımayı planlıyor

Brezilya tarihinin çoğu için, Brezilya’nın başkentini kıyıdan uzağa, daha iç bölgelere taşımaktan bahsediliyordu. Yeni bir sermayenin inşası için bir teklif yapıldı. Yeni başkent, Brezilya’nın iç kesimlerinde daha merkezi bir konuma sahip bir bölgede inşa edilecek. Önerilen başkentin adı Brezilya olmalıdır. Böyle bir teklifin nedeni, sermayeyi yüksek nüfus yoğunluğu alanlarından uzakta, daha az gelişmiş bir bölgeye yerleştirmekti. Bu erken teklif hiçbir zaman kabul edilmedi. Bunun nedeni, o zamana kadar Genel Kurulun dağılmasından kaynaklanıyordu – İmparator I. Pedro.

1889’da Brezilya’nın bir monarşi tarafından yönetildiği zaman sona erdi. Brezilya bir cumhuriyet oldu. Cumhuriyet olmak için bir anayasa hazırlandı. Anayasaya yeni bir sermaye ile ilgili bir madde dahil edildi. Bu maddeye göre, Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’dan nispeten merkezi bir konuma sahip olacağı daha iç kesimlerde bir yere taşınmalıdır. Fikir, başkenti daha tarafsız bir bölgeye yerleştirmekti

Juscelino Kubitschek de Oliveira, 1956’da Brezilya’nın 21. cumhurbaşkanı oldu. Brezilya’nın başkentinin taşınması ve yeni başkentin inşası çağrısında bulunacaktı. Kubitschek bunu Brezilya Anayasasının Brezilya’nın başkentinin daha merkezi bir yere taşınması gerektiğini belirtmesi göz önünde bulundurularak yapacaktı. Brezilya’nın Goias eyaletinde yeni başkent için bir yer seçildi. Yeni başkentin şehir planı”pilot plan” olarak bilinecekti. Şehrin düzeni bir kuş veya uçakla aynı şekle sahiptir. Brezilyalı mimar / şehir plancısı Lucio Costa, Brezilya’nın düzenini tasarlamaktan sorumluydu. Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer, Brezilya’daki binaların çoğunu tasarladı. 21 Nisan 1960’ta Brezilya, Brezilya’nın başkenti oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here