Roma Kalesi Ve mezarı

Nevşehir ilimize geldiğiniz zaman gezecek ve uğrayacak birçok yer vardır. Sanırım bunun için birkaç gününüzü ayırmanız gerekir. Buraya geldiğinizde  Roma Kalesi Ve mezarına da uğramayı unutmayınız.

Roma Kalesi Ve Mezarı
Roma Kalesi Ve Mezarı Nerede

Nevşehir Roma Kalesi Ve Mezarı

Göreme ilçemizde bulunan bu mezar ve kale Roma dönemine aittir. Göreme topraklarına gittiğinizde siz de şahit olacaksınız. Burada adım atığımız her yer tarih kokmakta ve tarihe ait bir iz bulunmaktadır. Romalıların savaşçı özelikleri nedeniyle kale onlar için çok önemlidir. Bu savaşlarda ölen askerler için mezarlar yapılmıştır. özelikle üst rütbedeki kişiler için mezar biraz daha gösterişli olur ve hazineleri ile birlikte gömülürdü. Ayrıca rivayete göre burada bulunan kale Roma askerlerin ipek yolu geçişini burada kontrol ettiklerini söylüyorlar. Kale ve mezar çevresinde yapılan kazılarda binlerce yıl önceye ait kemik ve eserler bulunuyor.

Sonuç olarak tarihe merakınız varsa ve yolunuz Göremeye düşerse size tavsiyemiz buraya uğrayıp tarihe şahitlik edebilirsiniz.

Roma Kalesi Ve Mezarı Nerede?

Roma Kalesi Ve Mezarı, Nevşehir kent merkezine bağlı Göreme semtinde bulunur.

Roma Kalesi Ve Mezarı Nasıl Gidilir?

Nevşehir kent merkezinden Göreme’ye giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Nevşehir kent merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunur.

Roma Kalesi Ve mezarı
Roma Kalesi Ve mezarı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here