Ruanda'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Ruanda'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

11.882.766 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan Ruanda, Denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Bu ülke daha çok 1994 yılındaki soykırımı ile bilinmektedir. Fakat yakın tarihte hızlı bir toparlanma ile yaralarını sarmıştır.

Göz at ;

  1. Kigali Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Ruanda’da Gezilecek 10 Yer
  3. Ruanda Nerede?
  4. Ruanda’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Ruanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ruanda; Canlı kültürü, zengin tarihi ve çeşitli peyzajlarıyla gezilip görülmeye değer bir ülkedir. Bu nedenle her yıl çok sayıda kişi burayı ziyaret etmektedir. Özellikle vahşi yaşamı, el değmemiş bakir doğası ve parkları görülmeye değerdir. Burada gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Başkanlık Sarayı Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kigali’nin doğu tarafında yer alan Başkanlık Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu binada uzun yıllar ülke yönetimi yapılmıştır. Daha sonra müzeye çevrildi. Müze de birkaç sergi ve gizli odalar bulunur. Ayrıca Uçak kazasında sonra oluşan soykırım ortamını detaylıca anlatılmaktadır. Bana göre mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Ruanda Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kigali’de yer alan Ruanda Ulusal Müzesi, 1989 yıllında  Ruanda’nın bağımsızlığının 25. yılı şerefine Belçika tarafında ülke halkına bir hediyesidir. Müzede birçok sergi ve eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ülke tarihi ve kültürünü daha yakında tanıyabilirsiniz.

Nyanza Soykırım Anıtı

Ruanda’nın Kicukiro bölgesinde yer alan Nyanza Soykırım Anıtı, 4 bin kişinin öldürüldüğü mezarları simgelemek için inşa edilen bir anıttır. Bu anıt, Hem Ruanda için hem de Afrika için önemli bir yapıdır. Ülkeye gelen her ziyaretçi mutlaka buraya gelip Ruanda halkının yaşadığı acıları paylaşır. Siz de ziyaret edin derim. Çünkü bu anıt size Soykırımın ne kadar dehşet verici olduğunu gösterecektir.

Akagera Ulusal Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kigali’de yer alan Akagera Ulusal Parkı, 1.200 km²’lik alanıyla 1934 yıllında ziyarette açılan bir parktır. Bu parkta çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Özellikle vahşi yaşamı sergileyen bu park, ülke için önemli bir yere sahiptir. Özellikle safari izlemek için kesinlikle uğraması gereken parklardan biridir.

Inema Sanat Merkezi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kigali’de yer alan Inema Sanat Merkezi, 2012 yıllında ziyarette açılan şehrin en eski modern sanat merkezidir. Yerli ve misafir sanatçılardan oluşan 10 koleksiyon bulunmaktadır. Gelip bu koleksiyonları ziyaret edip beğendiğinizi de satın alabilirsiniz. Ayrıca burada müzik, Heykel, resim ve dans dersleri verilmektedir. Ülkenin sanatını yakında görmek için buraya gelmelisiniz.

Kigali Soykırım Anıtı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kigali’de yer alan Kigali Soykırım Anıtı, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Dünya’nın gözü önünde bu ülkede 1 milyona yakın insan feci şekilde katledildi. İşte bu anıt ölen insanlar için inşa edildi. Sayısı net bilinmediği için buraya 250 bin kişi dikilmiş. Ayrıca Dünyanın nasıl seyirci kaldığını da analatan resim ve görseller bulunur. Bana göre Dünyanın bütün yöneticileri ve siyasetçileri buraya gelip bu anıttı ziyaret etmeli. Tarihte ders çıkarmalıdır.

Volcanoes Ulusal Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kigali’de yer alan Volcanoes Ulusal Parkı, 1925 yıllında Gorillere hayat sunmak için ilan edilen bir milli parktır. Bana göre Goril parkı olarak da bilinmektedir. Goril hakkında merak ettiğiniz her şeyi buraya gelip görüp öğrenebilirsiniz. Buraya gelipte bu parkı ziyaret etmeden geri dönerseniz ülkeyi tam anlamıyla keşfetmiş sayılmazsınız.

Kandt Evi Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kigali’de yer alan Kandt Evi Müzesi ya da diğer ismiyle Doğal Tarih Müzesi, Richard Kandt’a adanan bir müzedir. Müzede birçok tasvir ve eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini bu müzede toplu olarak görebilirsiniz. Ülkede mutlaka ziyaret edilmesi gereken ilk yerlerden biridir. Bana göre bütün yerleri gezdikten sonra bu müzeyi gezin. Gezdiğiniz yerleri daha iyi analiz yapabileceksiniz. Hatta imkanınız varsa bir ülkeye ilk girişte bir de çıkışta ziyaret edin.

Camp Kigali Anıtı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kigali’de yer alan Camp Kigali Anıtı, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Burada 10 tane sütun bulunmaktadır. Bu sütunlar soykırım zamanında  barış gücü askerlerinden 10 kişinin öldürdüğü yer olarak bilinmektedir. Sütunlar üzerinde farklı çizikler bulunmaktadır. Bu çiziklerde askerin yaşını göstermektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu anıttı ziyaret edin derim.

10  Kivu Gölü

Afrika kıtasının orta bölümünde Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti devletleri arasında yer alan Kivu Gölü, Gisenyi adlı bir kasabada bulunmaktadır. Ülkenin en önemli yaşam kaynaklarından biridir. Buraya gelip huzurlu bir dinleme keyfi yaşayabilirsiniz. Göl üzerinde ve kenarlarında harika manzaralara şahit olacaksınız. Burada Kongo Cumhuriyetin sınırını da yakında görebileceksiniz. 


Bunlar dışında Ruanda hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Ruanda

Nüfus: 11.882.766

Başkent: Kigali

Resmi Dilleri: İngilizce, Fransızca, Ruandaca

Para Birimi: Ruanda frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1 Temmuz 1962

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here