Rusya Alaska'dan Ne Kadar Uzakta?
Rusya Alaska'dan Ne Kadar Uzakta?

Rusya ve Alaska, Bering Boğazı ile ayrılır. En dar noktasında, Bering Boğazı yaklaşık 55 mil uzunluğundadır. Yine de Boğazın ortasında iki ada vardır. Adalar, Rusya topraklarındaki Büyük Diomede ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından yönetilen Küçük Diomede Adası’dır. İki ada arasındaki mesafe sadece 3 mildir (4,8 kilometre). Adalar, Rusya ile Alaska arasındaki mesafeyi kısaltır.

Rusya Alaska'dan Ne Kadar Uzakta?
Rusya Alaska’dan Ne Kadar Uzakta?

Rusya

Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Asya’da yer almaktadır. Avrasya kıtası Pasifik Okyanusu yönünde uzanıyor. Yaklaşık 6,6 milyon mil karelik bir alanı kaplayan Rusya, Kamçatka Krai bölgesinin doğu tarafında Alaska’ya kadar uzanıyor. Kamçatka Yarımadası okyanusu sınırlar ve Alaska’ya en yakın noktadır. Bölge dağlar, tundra, uçurumlar ve ormanlarla karakterizedir. Bölgede çok sayıda volkanik alan ortaya çıkmaktadır. Komutan Adaları ve Karaginsky, Rusya’nın bu kenarında bulunur.

Alaska

Alaska, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kuzey Amerika kıtasında bulunan bir eyalettir. Karadan en büyük eyalet olmasına rağmen, Alaska en seyrek nüfuslu eyaletlerden biridir. Kıtanın en kuzeybatısında yer alan devletin batısında Rusya ile deniz sınırı vardır. Pasifik Okyanusu güney ve Güneybatı taraflarına yayılır. Aleut Adaları, adalar Doğu Yarımküre’ye uzandığı için Alaska’nın ABD’nin doğu boylamının çoğuna sahip olmasını sağlar. Alaska’nın karasuları, Bering Boğazı’ndaki Rusya’nın karasularına dokunuyor. Alaska 663.268 mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Pasifik Okyanusu’nda Rusya’ya doğru 1.200 mil uzanan birçok yanardağ adası ile diğer eyaletlere kıyasla en uzun sahil şeridine sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz