Saatli Camii (Ayos İanni Kilisesi) Nerede, Nasıl Gidilir?
Saatli Camii (Ayos İanni Kilisesi) Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir ili Ayvalık ilçe sınırında yer alan Ayos İanni Kilisesi veya günümüzdeki adıyla Saatli Camii, 1850’li yıllarında Rumlar tarafında inşa edilen önemli bir dini yapıdır.

1928 yıllında Ayos İanni Kilisesi Camiye çevrilmiştir. Kilise içerisindeki üzeri boyanan ikonların dışında tüm tarihi özelliklerini korumaktadır. Kilisenin çan kulesi, saat kulesine dönüştürüldüğü için Saatli Camii ismini almıştır.

Kilisenin mimari yapısı içinde bulunan bu camii alışılmışın dışında bir görüntü oluşturuyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu harika camiyi ziyaret edin. Mimarisine hayran kalacağınıza eminim.

Saatli Camii (Ayos İanni Kilisesi) Nerede, Nasıl Gidilir?

Saatli Camii (Ayos İanni Kilisesi), Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Fevzipaşa-vehbibey Mahallesinde bulunur. Diğer bir deyişle Ayvalık kent merkezinde bulunur. Buraya ulaşmak için Ayvalık ilçe merkezine ulaşmanız yeterlidir.

Ayvalık’a ulaşmak için İstanbul, Ankara ve İzmir’den direk otobüslerle ulaşım sağlayabilir. Ya da Balıkesir merkezine gelip  Ayvalık, Sarımsaklı hattı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz