Saint Esprit Kilisesi

Saint Esprit Kilisesi İstanbul ilimizin Şişli ilçesinde bulunan Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi avlusunda bulunan tarihi bir kilisedir. Şişli gezinize burayı de eklemelisiniz.

Saint Esprit Kilisesi Nerede

İstanbul Saint Esprit Kilisesi

Kilise 1845 yıllında inşaatına başlanmış. Kiliseyi İlimizde Papa’nın temsilcisi olarak bulunan Hillereau tarafından mimar Gaspard Fossati’ye yaptırılmıştır.1846 yıllında ibadete açılan kilise o zamanın koşuları ile sağlam yapılmadı. Meydana gelen irili ufaklı birçok depremde etkilendi. 1865 yıllında tekrar inşa edildi.

Saint Esprit Kilisesi iç mimarisi

Monsenyör Hillereau tarafından kilise inşa ettirilirken, aynı zamanda rahibelerin ve Saint Esprit inananlarının defni için bir yer altı mezarlığı da hazırlanmıştır. Birçok din adamın mezarı burada olduğu söylenilir. 1927 yıllına kadar defin işlemleri devam etmiştir.Mızıka-yı Hümâyun’un kurucusu Giuseppe Donizetti’nin, kilisenin kurucusu Hillereau’nun mezarları başta olmak üzere birçok kişinin mezarı burada bulunmaktadır. Ayrıca kilisenin bahçesinde bulunan Barışçıl Papa olarak nitelendirilen Papa XV. Benedictus heykeli bulunur.

kilisenin bahçesinde bulunan Barışçıl Papa olarak nitelendirilen Papa XV. Benedictus heykeli

Tarihi ve inanç merkezi olan bu kiliseyi yolunuz düşerse gelip uğramanızı tavsiye ediyorum. İçindeki manevi havasını teneffüs etmenizi öneriyorum. Ayrıca kilisenin mimarisini de incelemenizi istiyorum.

Papa Franciscus, Saint Esprit Kilisesi’ndeki Ayini Yönetti

Saint Esprit Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Saint Esprit Kilisesi, İstanbul ilimizin Şişli ilçesinde bulunan Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi avlusunda bulunan tarihi bir kilisedir. Buraya İstanbul’un her noktasında toplu ulaşım araçları ile ulaşılabilir.

Saint Esprit Kilisesi içi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here