Şam Hakkında Bilgi
Şam Hakkında Bilgi

Şam, Suriye‘nin başkentidir. Eskiden yaklaşık iki milyon nüfusu vardı. 2011 yılında bir iç savaş başladı. Savaş yüzünden bugün kaç kişi olduğu tam olarak net deildir. Çünkü birçok kişi şehri terk etti ve kaçtı.

Şam, jabal Kasyun Dağı’nın eteklerinde kuru bir bölgede yer almaktadır. O bölgede Barada Nehri tarafından sulanan Ghuta vahası var. Bu vaha böyle büyük bir şehrin ortaya çıkması için çok önemliydi.

Şam şehri yaklaşık 5000 yaşındadır. MÖ ikinci binyılda Mısırlılar tarafından fethedildi. Bu dönemden itibaren kentin adı Tamasku olarak anılır. Daha sonra Mısırlılar Suriye’nin ve bugünkü Filistin’in büyük bir bölümünü Aramlılara kaybetti. Şam daha sonra Aram-Şam krallığının merkezi oldu.

Şam Hakkında Bilgi
Şam Hakkında Bilgi

Sonraki yüzyıllarda şehir birçok kez fethedildi. Persler, Babilliler, Yunanlılar ve Romalılar da dahil. Roma İmparatoru Trajan, MS birinci yüzyılda Şam’dan Kızıldeniz’e kadar bir yol inşa ettirdi. Böylece Şam önemli bir ticaret şehri haline geldi. Roma İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra, Şam birkaç yüzyıl boyunca Bizans İmparatorluğu’na aitti.

Orta Çağ’da şehir Müslüman oldu ve Pakistan’dan Fas’a kadar uzanan geniş Emevi İmparatorluğu’nun başkenti oldu. Omayjadlar, kureyş’in Arap halkından güçlü bir Aileydi.Modern çağın başlangıcından itibaren Osmanlılar yüzyıllar boyunca Suriye’yi yönetti. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlılar kaybedenler arasındaydı. İtalya’da yapılan uluslararası bir toplantıda Suriye, onu bir görev alanı haline getiren Fransızlara verildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Suriye bağımsız hale geldi ve Şam başkenti oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz