Şaphane Merkez

Şaphane ilçesi Kütahya ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 130 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Kütahya’nın İlçeleri

Simav yakınlarında olması nedeniyle antik dönemde Synaus şehir devleti egemenliği altında bulunduğu tahmin edilmektedir. Roma ve Bizans devletlerinin hakimiyetinde kalan Şaphane 1071 yıllında Türkler yerleşmiştir. Daha sonra burayı ele geçiren Germiyanoğulları Osmanlı padişahı 2. Beyazıt’a çeyiz karşılığında vermiştir. 1402 yıllında kısa süreliğine Osmanlıların elinde çıkan şaphane 1429 yıllında tamamen Osmanlı egemenliğine girmiştir.  Evliya Çelebi Seyahatnamesinde burada bahsederken köy olarak bahsetmiştir. 1988 yıllına kadar Gediz ilçesine bağlıydı. Bu tarihte ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 6.528’dır.

Şaphane’de Gezilecek Yerler

Şaphane Hangi şehirde, Nasıl Gidilir?
Şaphane Hangi şehirde, Nasıl Gidilir?

1-Şaphane Kocaseyfullah Camii

Şaphane Kocaseyfullah Cami
Kütahya Şaphane Kocaseyfullah Cami

Cami ilçemizin merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanındadır.  İlçemizin tarihi ve kültürel örneklerini en iyi sergileyen yapıdır. Bu yapı 700 yıllık tarihi ile ilçemize renk katmaktadır. Cami Germiyanoğlu Beyliği tarafında inşa edilmiştir. Yolunuz düşerse mutlaka gelip uğrayın derim. Cami aynı zamanda rasathane görevini yürütmektedir.

Şaphane Kocaseyfullah Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz