Seslikaya Köyü Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Sizinle yeşilliği, çayı, yağışı ile bilinen şirin Rize ilimizin tarihine yolculuk edeceğiz. İlimizin Ardeşen ilçesine bağlı Seslikaya Köyün Köprüsü hakkında gözlemlerimizi aktaracağız.

Rize Seslikaya Köyü Köprüsü

Bu köprü 1860 yıllında Hasan Dede tarafında inşa edildiği söylenmektedir. Bu köprünün kitabesi bulunmadığı için kesin bilgiler veremiyoruz. Fakat rivayetlere göre bu köyde yaşayan Hasan Dede diye bir inşa etmiştir. Köprünün inşası da şöyle anlatılmaktadır. Bu köye sürekli askerler silah malzeme taşırlarmış. Her geldiklerinde burada bulunan dereyi kullanmak zorunda kalıyorlarmış. Bu askerlerin canına tak etmiş komutanları da biraz iri yapılı biriymiş orada bulunan bir ağacı kesip dere üzerine atmak istemişse de başaramamış. Bu yüzden hep askerler kızıyormuş ağacı getirin fakat askerlerde ağacı yerinde kaldıramamışlar. Bunu gören Hasan Dede askerlerin yanına gelmiş. Siz hele soluklanın ben deneyim bir de demiş. Buna komutan bakıp küçümseyip gülmüş. Sonra Hasa Dede bir dua okuyup ağacı kaldırdığı gibi derenin üstüne atmış. Bu şekilde köprü görevini gören bu ağaç köprünün temeli sayılmış. Bu köprü aynı zamanda halk arasında Hasan Dede köprüsü olarak da bilinir. Daha sonra 1862 yıllında vefat eden Hasan Dede Türbesi de bu yörededir.  Ayrıca bu köprü Kemerli olan bu köprünün yapımında kesme taş kullanılmıştır. köprünün dereye olan yüksekliği yaklaşık 15 metredir.

Seslikaya Köyün Köprüsü Nerede
Seslikaya Köyün Köprüsü Nerede

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse biraz oksijen depolayıp bu köprüyü de ziyaret etmenizi öneririz.

Seslikaya Köyün Köprüsü
Seslikaya Köyün Köprüsü

Seslikaya Köyü Köprüsü Nerede?

Seslikaya Köyü Köprüsü, Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Seslikaya Köyünde bulunur.

Seslikaya Köyü Köprüsü Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek veya Ardeşen ilçesine gelip burada köye giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here