Seyhatte çıkmadan dikkat etmeniz gereken hususlar

Yaz mevsimin gelmesi ile birlikte herkes bir tatil heyecanı yaşamaktadır. Acaba nereye gitsem? ne yapsam? neresi daha uygun gibi yüzlerce soru var aklınızda. evet haklısınız bu sorulara oturup karar vermeniz lazım. Ama seyahatte çıkmadan sizin için oluşturduğumuz 10 maddelik bir listemiz var ona göz atmadan kesinlikle seyahatte çıkmayın. Bu önerileri Geziye çıkan tecrübeli gezginlerden alınmıştır.

1-Gezi Planı Yapın

Sakin bir plan yapın

Geziye çıkmadan önce yapacağınız ilk şey Gezi Planı yapmak olmalı. Öncellikle hangi ülke hangi şehir ve kaç gün kalacağınız sorulara cevap bulun.

2-Yanınıza az eşya alın

Yanınıza az eşya alın

Size lazım olacak eşyalar alın. Fazla eşya almayın. Gezi sırasında sizi çok yoracaktır. Yanınıza sırt çantasını almalısınız. Sırt çantasında size lazım olacak eşyaları düzenli bir şekilde yerleştirin. Elbiselerinizi rulo şeklinde katlayıp çantaya bırakın.  Ayrıca yanınıza Peştamal ya da şal alın. Bu macerada size lazım olacaktır.

Elbiselerinizi rulo halinde çantaniza yerlestirin.

3-Birkaç kelime de olsa yabancı dil öğrenin

Dil Öğrenin

Eğer geziniz yurt dışına ise mutlaka birkaç kelime dahi olsa İngilizce öğrenin. Hiç olmasa adres sorma ve buna benzer size lazım olacak kelimeler öğrenin. Sadece ilginizce değil gideceğiniz ülkenin yerel dilini de öğrenin. Karşınızdaki insan telaffuzdan dolayı sizi anlamıyorsa ikinci plan olarak Vücut dillini kulanın.

4-Konuşmalarınıza Dikkat Edin

Konuşmalarınıza Dikkat edin

Ben nasıl olsa yabancı bir ülkedeyim. Kimse beni anlamaz ben Türkçe olarak konuşup etraftaki insanlar hakkında istediğimi söyleyebilirim anlayışından vazgeçin. Bu çok barbarca bir anlayıştır. Kibar olun. Siz nasıl İngilizce ya da başka bir dil biliyorsanız etrafınızdaki insanlarda Türkçe biliyor olabilir. Hiç kimse bilmese de etik kurallarına aykırıdır. Özellikle buna çok dikkat edin.

5-Yerli bir rehberle gezin

Rehber

Gittiğiniz yerde ilk önce bir rehber bulun. Bu rehberle pazarlık yapıp anlaşın. Rehbersiz gezmeye çıkmayın. hem çok yorulursunuz hem de gezi de tat almasınız. Yerli rehberin güvenli biri olduğuna dikkat edin.

6- Rezervasyon Yapın

rezervasyon yapın

Gitmeden önce uçak ve konaklama yeri için mutlaka rezervasyon yapın. Rezervasyon yaparak hem yerinizi garantilemiş olursunuz. Hem de daha uygun fiyatta getirirsiniz.

7- Sevdiklerinizle Geziye Çıkın

Sevdiklerinizle geziye çıkın

Geziye çıkarken bazıları tek başına çıkar. Kendini doğaya bırakır. Kendisi ile yüzleşir. Bence bunu yapmayın Geziye çıkarken en az iki kişi olmalısınız. Ancak bu şekilde gezi tat verebilir.

8-Yanınıza mutlaka nakit para alın

Nakit Para bulundurun

Geziye çıkmadan mutlaka yanınıza nakit para almalısınız. Gittiğiniz yerde bankalar olmayabilir. Nakit para alırken de şuna dikkat edin. Gittiğiniz ülkenin parası ile bozdurun. Ya da her yerde dolar veya euro alın.

9- Gideceğiniz yerin Güvenli olmasına Dikkat Edin

Güvenli yerlere gidin

Gittiğiniz yer hakkında bol bol bilgi toplayın. Bu yerin özellikle güvenli olduğuna emin olun. Sizde haberlerde takip ediyorsunuzdur. Bazı ülkelere giden gezginlerin başına neler geliyor.

10-Yanınıza Telefon, Fotoğraf Makinesi vb.. Alın.

Elektronik eşyaları bulundurun

Yanınızda telefonunuz olmalı. Lazım olan numaraları kaydedin. Telefon dışında birde fotoğraf makinesini de alın. Burada çıkacağınız gezi de en çok lazım olan fotoğraf makinesi olacaktır. Ayrıca Selfi çubuğu,Şarz Makinesi, Kulaklık Ve İnternette bağlayan cihazı da yanınıza alın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here