Şifaiye Medresesi Nerede, Nasıl Gidilir

Sivas Kent merkezinde bulunan Şifaiye Medresesi, 1217 yıllında Anadolu Selçuklu Devleti sultanı  1. İzzeddin Keykavus tarafından inşa edilmiştir.

Şifaiye Medresesi

Sivas kent meydanında bulunan yapı harika bir mimari tarzda inşa edilmiştir. Sivas aşığı 1. İzzeddin Keykavus burayı inşa ederken şunu amaçlamıştır. Şehre yeni bir eser kazandırmak ve Sağlık hizmetlerini almasını hedeflemiştir. Bu nedenle bu yapı Anadolu’nun en eski Hastanesi olarak bilinir. Uzun yıllar hastane ve medrese olarak hizmet gören yapı, 1. İzzeddin Keykavus ölünce buraya gömülmüştür. Yapı bir de türbe oldu. Günümüze kadar birçok kez onarımdan geçen yapının içresinde çay bahçesi ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Şifaiye Medresesi Nerede?

Şifaiye Medresesi Sivas ilimizin merkezine bağlı Eskikale Mahallesinde bulunur. Ya da diğer bir deyişle Sivas şehir merkezinde bulunan kent Meydanında bulunur.

Şifaiye Medresesi Nasıl Gidilir?

Şehrin merkezinde bulunur. Bu nedenle buraya yaya olarak ulaşılabilir. Fakat isteyen olursa şehrin her noktasında buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here