Şili Hakkında Bilgi
Şili Hakkında Bilgi

Şili Güney Amerika kıtasında yer alan bir ülkedir. Pasifik Okyanusu kıyısında uzun, dar bir şerit olarak bulunur ve kıtanın güney ucuna kadar uzanır. Şili 4.200 kilometre uzunluğunda, ancak sadece 200 kilometre genişliğindedir. Ülke Almanya’nın yaklaşık iki katı büyüklüğün ve dört kat daha fazla nüfusa sahiptir.

Şili Hakkında Bilgi
Şili Hakkında Bilgi

Şilililerin üçte biri Başkent Santiago de Chile’de yaşamaktadır. Nüfusun çoğu İspanyolca konuşmaktadır. Ülkenin adı Kızılderililerin dilinden gelmektedir. “Tchili” kar anlamına gelir. Bu, And Dağlarının tepelerinde kar yağışı anlamına gelmektedir.

Şili, tüm Güney Amerika ülkeleri arasında en fazla gelişen ülke olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar çok fazla para kazanmaktadır. Ülke en fazla hizmet sektörü sayesinde kazanmaktadır. Şili aynı zamanda maden kaynakları bakımından da zengindir: büyük Madenler çoğunlukla bakır ve altın gibi metalleri, aynı zamanda modern bataryaların üretimi için gerekli olan Lityumu da çıkarmaktadır. Buna ek olarak, nitrik asit, kimya endüstrisi için önemli bir Hammaddedir. Ancak ülke aynı zamanda iklim değişikliğinden de muzdarip: yaklaşık otuz yıl öncesine göre yaklaşık üçte bir daha az temiz su bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz