Singapur'a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Singapur'a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Singapur Hakkında

Singapur bir kaç kültürün bir arada yaşadığı bir yerdir. Fakat genellikle herkes İngilizce konuşur ve misafirperverdirler. Konuştukları İngilizce biraz karışık,şiveli ve sizler için zor olabilir.

Sakın tutuklanmayın. Çünkü Singapur’da halen eski hapishane sistemi kullanılmaktadır. Yakalanan herkese cani muamelesi yapılır. Kimseyi rahatsız etmeyin. Vandallara, uyuşturucu kullananlara ve yoldaki serserilere takılmayın.

Genellikle partili eğlencelere çok karşı çok katı kuralları olmasına rağmen, James Power istasyonu civarında eğlenebilirsiniz. 9 farklı büyük eğlene merkezleri vardır.

Singapur mükemmel bir görünüme sahiptir. Seyahat edenler özellikle lüks Asya mega kentlerinden birini karşılarında bulacaklardır. Oldukça yeşil şehirleri vardır. Mega şehirlerin etrafı etnik Çin ve Hindistanlılarla çevrilidir. Bu kültür birleşimini eski İngiliz koloni sistemi getirmiştir. Singapurlular vatan sever insanlardır. Şehirleriyle her zaman gurur duyarlar.

Singapurlularla konuştuğunuzda genellikle geçmişte yaşadıkları sıkıntılardan ders aldıklarını belirtirler ve kentlerini çevreleyen yeşilin ne kadar önemli olduğunu belirtirler.

Müze sayısı az ve çok gözde olmamasına rağmen özellikle amatör tarihçiler için ilgi çekici olmaktadır.

Singapur’da sakız çiğnemek yasaktır ve sakız ithalatı da yasaktır.

Eski bir İngiliz kolonisi olan Singapur’da kültürün büyük bir bölümü halen İngiliz kültürünü yansıtır. Çoğu Sinagapurlu özellikle turizm sektöründe çalışanların hemen hepsi iyi derecede İngilizce bilmektedir. Fakat İngilizce konuşurken sabırlı olmalısınız çünkü şiveli İngilizce konuşmaları oldukça ilginç ve anlaşılması zordur.

Singapur’da kurallar çok katıdır. Özellikle kırımızı ışıkta durmaya, sakız çiğnememeye, halka açık yerlerde sigara içmemeye, çöp atmamaya, sokakta bir şey yememeye dikkat ediniz. Bunların herhangi birini yaparken yakalanırsanız, ağır bir cezaya çarptıırılamanız içten bile değildir. Daha da kötüsü eroin ya da benzeri bir uyuşturucu gibi şeyleri satarken ya da kullanırken yakalanırsanız, idama kadar gidebilir. Çok dikkat etmelisiniz.

Ülkede resmi para ise Singapur dolarıdır. 3-4 Amerikan dolarına eşittir. Diğer bir parasal durum ise bahşişdir. Kesinlikle bahşiş vermeyin çünkü otellerde ve restoranlarda %10 civarında otomatik bahşiş zaten hesaptan kesilmektedir. Zaten bahşiş vermek adetten değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here