Şırnaklı çift dünyayı geziyor!
Şırnaklı çift dünyayı geziyor!

Hayvanlarını satarak dünyayı dolaşan Şırnaklı çiftin Ayakta Alkışlanacak Hikayesi Sizi Çok Etkileyecek. Sizi Şırnak ilimizde yaşayan Artuç çifti ile tanıştıracağım.

Şırnak ili’nin Merkez ilçesi’ne bağlı Balveren beldesinde yaşayan Feyzullah ve Taybet Artuç çifti, şimdiye kadar yaklaşık 10 ülke gezdiler. Bir sıkıntı ile karşılaşmadıkları sürece daha çok sayıda ülke gezeceklerini söylüyorlar.

Feyzullah ve Taybet Artuç çifti, 2001 yıllında bir karar aldılar. Çocuklarımız büyüdü. Bundan sonra biraz dünyayı gezip görelim dediler. İlk başta ülkemizdeki birçok şehri gezen çift, sonra Suriye, ırak ve İran’ı gezdiler. Daha sonra Ermenistan, Gürcistan, Rusya, Küba, Japonya, Brezilya ve Katar’ı ziyaret ettiler. Şimdi hedeflerinde Mısır ve sonrasında Avrupa ülkeleri var.

Her gittikleri ülkede geleneksel kıyafetleri ile fotoğraflar çekip sosyal medyada paylaşıyorlar. Gittikleri ülkelerin kültürlerini öğreniyorlar. Daha sonra burada gezilip görülmesi gereken yerleri ziyaret ediyorlar. Bir turist olarak o ülkede yapılması gereken ne varsa yapmaya çalışıyorlar.

İlkokul mezunu olan Feyzullah Artuç ve hiç okula gitmeyen eşi Taybet Artuç(Fakat daha sonra eşinin ısrarlı mücadelesinden sonra okuma yazma kursuna gidip okuma yazma öğreniyor.) Yabancı dilleri de yok. Fakat Feyzullah Artuç sürekli kitap okuyup kendini geliştiriyor. Bir ülkeye gitmeden önce o ülke hakkında kitaplar okuyor. Gittikleri ülkede insanlarla işaret diliyle anlaşıyorlar. Zor olsa da bunu başarıyorlar.

Feyzullah ve Taybet Artuç çifti, hayvancılık ve tarım ile uğraşıyorlar. Bu yaşımıza kadar çalışıp didindik. Çocuklarımızda büyüdü. Artık onlar kendilerine bakabilirler. Zaten yaşlandığımızda evden dışarı çıkamayacağız. Bari bu yaşımızda dünyayı gezip farklı kültürleri görelim düşüncesindeler. Umarım ve dilerim ki bu sevimli çift tüm dünyayı sağlıklı ve huzurlu bir şekilde gezip görme imkanına kavuşurlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here