Sonbahar veya Güz mevsimi denilince herkesin aklına farklı şeyler geliyor. Fakat hepimizin aklına gelen ortak şeyler de elbette vardır. Bunlar: Sislerin Mevsimi, olgunlaşmış meyveler, yeni ayakkabı, karanlık geceler ve yeni TV dizileri gibi uzayıp gider. Evet sonbahar kapıya dayandı. Sonbaharın gelmesi ile birlikte siz değerli okurlarımız için Sonbahar hakkında pek bilinmeyen 10 gerçeği sizlerle paylaşmak istedik. Umarım beğenirsiniz…

1-Saç Dökülmesi

Size basit bir soru sormak istiyorum. Sonbahar’da saçlarınızın daha çok döküldüğünü hiç fark ettiniz mi? Bunun elbette birçok nedeni var. Kullandığınız şampuan veya stresten olabilir. Fakat bir de mevsimsel nedeni var. Bunun nedeni uzmanlara göre Saçların uzama fazlarında kaynaklanıyor. Güneşli yaz aylarında Vücut kafa derisini güneşten korumak için saçların daha sık olmasını sağlıyor. Güz mevsimine gelindiğinde saçlar telogen fazı adı verilen dökülme evresine geçiyor maalesef. Aslında tamamen bir savunma reaksiyonu diyebiliriz.

2-Kalp Krizi

ABD’de bulunan bir üniversite yaptığı araştırma sonucunda Sonbahar mevsiminde Kalp krizi riski diğer mevsimlere göre daha düşüktür.  Sebebi ise bu mevsimde insanlar bir saat daha  fazla uyuyorlar ve böylece stresten uzaklaşıyorlar.

3-Dünyanın Diğer Yarım Küresi

Bilindiği üzere dünyamız  Kuzey ve Güney Yarım Küre olmak üzere iki yarım kürede oluşmaktadır. Türkiye Kuzey Yarım Kürede bulunur. Bizim için sonbahar 23 Eylül’de başlayıp 21 Aralık’ta son bulur. Fakat Avustralya ve Yeni Zelanda gibi Yarım kürede bulunan ülkeler ise Güz mevsimi resmi olarak 1 Mart’da başlayıp 31 Mayıs’da bitiyor.

4-Sonbaharın Uğramadığı Yerler

Dünyamızda bu iki yarım kürenin ortasında Ekvator bölgesi bulunuyor. Bu bölge yılın bir hiçbir ayında sonbahar yaşamaz Burada yaşayan insanlar hayatı boyunca sonbaharı tatmıyorlar.

5-Cinsel ilişki

Sonbahar mevsiminde kadın ve erkeklerde  testosteron hormonu en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Belki de “Kasımda Aşk Başkadır” sözü bunun için yazılmıştır.:-)

6-Yaşam süresi

Sonbahar’da doğan bir çocuk diğer mevsimlere göre ortalama olarak daha fazla yaşamaktadır. Bu mevsimde doğanlar ömrü daha uzun oluyor. Avusturya ve Danimarka’dan bunun için birçok araştırma yapıldı ve gerçekten Ekim-Aralık ayında doğan çocuklar diğer mevsimlere göre ortalama 6-7 ay daha fazla yaşadığı saptanmıştır.

7-Sonbaharla kazanamayanlar…

Bilindiği üzere her yıl Oscar ödül yarışması yapılır. Her dalda en iyiler sahiplerini bulur. Bugüne kadar İlkbahar, Yaz ve kış isminde filmler Oscar ödülü kazanmıştır. Fakat isminde Sonbahar geçen hiçbir film Oscar ödülü kazanmamıştır.

8-En uzun yolculuk

Bilindiği üzere sonbahar kuşlar içinde bir göç veya yolculuk zamanıdır. Artık soğuk ve kış günleri geleceğinden dolayı onlar kendilerine daha sıcak bir yer ararlar. Bunun için uzun yola çıkarlar bazı kuşlar daha yakın yerlere giderken bazıları çok uzak yerlere gitmekteler. Bu yolculukların en uzunu da kuzey sumrularının yapmış olduğu 17 bin 700 kilometrelik yolculuktur.

9-Sonbaharın Simgesi, Renk Değiştiren Yaprakların Gizemi

Hiç fark ettiniz mi bilmiyorum sonbahar geldiğinde özellikle mevsimin orta ve sonlarına doğru bazı ağaç yapraklarında kızarma, sararma ve morarma meydana gelir.  Bunun sebebi havaların soğuması ile yaprağın sap kısmındaki şekerin tüm yaprağa yayılamaması.

10-Hafızayı güçlendiren mevsim

Birçok kişinin ilk defa duyacağı bir kuş türü ile ilgili ilginç bir bilgi vereceğim.  Küçük dağ baştankarası kuşları olarak bilinen tür, Sonbahar ayı geldiğinde önceden topladığı tohumu, yüzlerce farklı yere saklamaktadır. İhtiyacı olduğunda hepsini tek tek buluyor. Bu her sene tekrarlıyor. Bunun sonucunda kuşların beyinlerinin hafızayı içeren hipokampus bölgesi yüzde 30 genişliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here