Sultan Ahmet Camii

İstanbul ilimizde bulunan bu cami hem ilimiz hemde ülkemiz için önemli bir yapıdır. Bu yapı daha küçük yaşta tahta geçen 1.Ahmet’in eseridir. Bu eser 1609 yıllında temeli atılmıştır. Hatta rivayete göre temel atmada bizzat 1.Ahmet orada bulunmuş. Kaftanına toprak doldurarak temel atmak için götürmüştür. 1617 yıllında caminin inşası bitmiştir. Camiyi Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa yapmıştır. Böyle bir eseri Mimar Sinan’dan sonra elbet ancak onun elinde yetişmiş biri yapabilirdi.

Sultan Ahmet Cami İstanbul

İstanbul Sultan Ahmet Camii

Cami Mavi yeşil ve beyaz İznik çinileri ile bezendiği için Avrupa’da camiye Mavi Cami denilmektedir. Bu cami özellikle 1935 yıllından sonra daha çok ön plana çıkmıştır. Nedeni ise 1935 yıllında  Ayasofya Camisi Müze dönüştürülünce ülkemizin en önemli camisi Sultan Ahmet Camisi olmuştur.  Cami külliyesi ile birlikte İstanbul ilimizin En büyük Ekslerinden biridir. Burada Sultan Ahmet Meydanı Bulunmaktadır. Bu meydanda birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Cami çevresinde olan yapılar ise bir araya gelip külliye oluşturur. Cami aynı zamanda 6 minareye sahiptir. Bu özelliği ile bu tarzda ülkemizde yapılan ilk camidir. Buraya yerli ve yabancı birçok ziyaretçi gelmektedir. Bu cami İstanbul ilimizin turizm için can damarıdır. Özellikle Ramazan aylarında burası tıklım tıklım dolmaktadır. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka listenize burayı da eklemeyi ihmal etmeyiniz.

Sultan Ahmet Camii Minaresi

Sultan Ahmet Camii Nerede?

Cami İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet Meydanındadır.

Sultan Ahmet Camii Nasıl Gidilir?

Ulaşıma gelince camiye gitmek için İstanbul ilimizin her tarafında farklı alternatif yollarla buraya ulaşılabilir.

Anadolu’da buraya gelen ziyaretçiler için: Kabataş’a ya da Eminönü’ne deniz yolu ile gelip buradan tramvaya binebilir.

Edirne-Atatürk Hava limanında gelenler için: Burada metroya binerek Yusufpaşa Durağı’nda inip, buradan da tramvay hattına rahatlıkla ulaşılabilir.

Özel aracı ile gelmek isteyenler için iseAraçlarını Eminönü’nde bırakıp tramvaya binerek tarihi camiye ulaşılabilir.

Sultan Ahmet Cami
Sultan Ahmet Cami Nerede, Nasıl Gidilir?
İstanbul Sultan Ahmet Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here