Sulusaray Hangi Şehirde

Sulusaray ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 69 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlara ulaşılabilir. Ayrıca ilçemiz Artova ilçe merkezine 30 km, Yeşilyurt ilçe merkezine 11 km uzaklıktadır.

Tokat’ın İlçeleri

Sulusaray Çekerek Irmağı kenarında kurulmuş şirin bir ilçedir. 1990 tarihinde ilçe statüsüne kavuşmuştur.  Burada yaşayan halk Oğuzların Kayı boyunda gelmektedir. İlçemiz 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 8.610’dır.

Sulusaray

Sulusaray Gezi Rehberi ve Gezi Notları

1-Sulusaray Kaplıcaları

Sulusaray Kaplıcaları

İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Ilıca Köyünde bulunur.  1962 yıllında yapılan tesisler ve konaklama yerleri ile burası canlanmıştır. Burada birçok konaklama ve yeme içme yeri bulunmaktadır. Burada bulunan kaplıca suyu ortalama 55 derecedir. Bu kaplıca suyu birçok hastalığa şifa vermektedir. Özellikle bunların başında Romatizma Hastalıkları gelmektedir. Yolunuz düşerse bu kaplıcaya uğrayın ulaşımı gayet rahattır.

Sulusaray Kaplıcaları-Tokat

2-Sebastapolis Antik Kenti

Sebastapolis Antik Kenti Sulusaray

İlçemizde bulunan bu antik kent Roma döneminde kalma  en büyük şehir bilinir. İlçemizin ilk kuruluş tarihi de bu antik kent üzerinde kurulduğu söylenilir. Bu antik kentin ilk kurulma tarihi net olarak bilinmemektedir. Fakat rivayete göre m.ö 1. Yüzyılda kurulduğu söylenilir. Burada ilk olarak 1980’lerde yapılan kazılar sonucu ulaşılmıştır. Burada yapılan kazılar sonucunda birçok esere rastlanmıştır. Bu eserler başka yerlere göndermişlerdir. Daha sonraki tarihlerde çıkarılan eserler burada Açık Hava müzesinde sergilenmektedir.  1987 yıllında Tokat Müze Müdürlüğü tarafında alınan bir kararla burada çıkarılan eserleri halka sunmak için açık hava müzesi oluşturup eserler burada sergilenmektedir. Bu açık Hava müzesinde günümüzde 60 adet eser sergilenmektedir. Bu eserlerden bazıları şöyledir. Aslan Heykeli, Friz Parçası ve birçok mimari parça bulunmaktadır. yolunuz düşerse bu antik kenti ve açık hava müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Sebastapolis Antik Kenti
Sebastapolis Antik Kenti Açık Hava Müzesi
Sulusaray Sebastopolis Açık Hava Müzesinde Heykel
Sulusaray Sebastopolis Açık Hava Müzesinde Heykel

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here