gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Taşkent Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkentidir? – Taşkent Özbekistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Taşkent Özbekistan’ın doğusunda yer almaktadır.

Taşkent Nerede

Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan Taşkent Orta Asya’nın nüfus bakımından en büyük şehirlerinden birisidir. Ayrıca Taşkent Eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde 4. büyük kenttir.

Göz at ;

  1. Taşkent Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Özbekistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Özbekistan Nerede?
  4. Özbekistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Özbekistan’dan Türk Vatandaşlarına Vize Muafiyeti

Oldukça eski bir yerleşim bölgesi olan Taşkent’te çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Taşkent’te yer alan gezilecek yerler şunlardır: kentin güney kesiminde yer alan ülke mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan Abdul Kasım Medresesi, şehir merkezinde bulunan 1570 yılında inşa edilen Kukeldaş Medresesi, kentin simge yapılarından biri olan Taşkent’in en büyük medresesi Barak Han Medresesi, Emir Timur Meydanı, Emir Timur Müzesi, Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Bağımsızlık Meydanı, Taşkent Televizyon Kulesi, Prenses Romanov Sarayı, Ali Şir Nevai Edebiyat Müzesi.

Oldukça sert bir karasal iklimin etkisi altında bulunan taş kenti ziyaret etmek için en uygun dönem Nisan ve Haziran ayları arasıdır. Taşkent şehrine İstanbul çıkışlı direkt uçuşlar bulunmaktadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz