Taşköprü

Taşköprü Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Taşköprü ilçesi Kastamonu il merkezine 42 km uzaklıkta yer almaktadır.

Taşköprü İlçesi

Taşköprü; Kastamonu ilinin en büyük ilçesidir. Taşköprü ilçesi adını ilçe girişinde Gökırmak üzerinde bulunan Roma Döneminde yapılan ve Çobanoğluları Döneminde geliştirilen yedi gözlü, 68 metre uzunluğundaki taş köprüden almıştır. Taşköprü sarımsağı ile ünlü bir ilçedir. Uzun yıllar boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ilçede çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Taşköprü

Taşköprü

İlçeye adını veren Taşköprü ilçe girişinde Gökırmak üzerinde yer almaktadır. İlk olarak Roma Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. 68 metre uzunluğa ve 7 göze sahiptir. Günümüzde bu gözlerden sadece altı tanesi açıktır. Günümüzde köprü hala kullanılmaktadır.

Pompeiopolis Antik Kenti

Taşköprü ilçe merkezinde yer almaktadır. Bu antik kent Romalılar tarafından eyalet merkezi olarak MÖ. 64 yılında kurulmuştur. 1983 yılında yapılan arkeolojik çalışmalar ile kentin bir kısmı çıkarılmış fakat hala kentin büyük bir kısmı toprak altında yer almaktadır. Bu arkeolojik çalışmalar sonucunda birçok mozaik çıkarılmıştır. Bu mozaikler, Burçlar Mozaiği, Gökırmak nehrini sembolize eden Nereid ve Okeanos ve Grek alfabesi ile sözlerin yazıldığı bir mozaik bulunmuştur. Bu mozaikler günümüzde Kastamonu Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Direkli Kaya Mezarı

Taşköprü ilçesine bağlı Alasökü Köyünün Eşek Deresi mevkiinde yer almaktadır. Eni ve yüksekliği 8 metre olan bir kaya üzerine oyulmuştur. MS. 1. Yüzyılda Romalılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Ek sütunlu bir giriş yeri bulunmaktadır. Kare şeklinde üzeri tonozlu bir mezar odasına sahiptir.

Kalekapı Kaya Mezarı

İlçe merkezine 17 km uzaklıkta Donalar Köyünde yer almaktadır. 8 metre yüksekliğe sahip bir kaya üzerine oyulmuştur. 4.5 metre uzunluğa sahip olan mezar girişinin her iki yanında birer sütun bulunmaktadır. Bu sütunlar üzerinde süslemeler, haç motifi ve Grekçe yazılar bulunmaktadır. Girişten mezar odasına geçilmektedir. Kay mezar üzerinde bulunan hayvan figürlü kabartmalar oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca ilçe merkezine bağlı Urgancı Köyünde yer alan Urgancı Kaya mezarını da görebilirsiniz.

Kızlar Kalesi

İlçenin doğusunda doğal bir kaya üzerinde yer almaktadır. Romalılar Döneminde MS 1 ya da 2. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kalenin sur ve burçları moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. Günümüze sadece kalenin sur duvarları ulaşmıştır.

Abdal Hasan Türbesi

İlçeye bağlı Abdalhasan Köyünde yer almaktadır. Türbenin ne zaman kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Türbede yatan Abdal Hasan’ın kim olduğuna dair bir bilgi de bulunmamaktadır. Türbe kare planlı, üstü çatı ile örtülü, moloz taştan yapılmış bir yapıdır. Her yıl mayıs ayında Evliyalar haftasında bu türbe yöre halkı tarafından ziyaret edilmektedir.

Seymenli Mesire Yeri

Taşköprü ilçe merkezine 22 km uzaklıkta yer almaktadır. Taşköprü- Çiftlik Köyü karayolu üzerinde bulunmaktadır. Orman ile kaplı bir mesire alanıdır. Yeşil tabiata, soğuk kaynak suya, eğlence ve yemek yerlerine sahip güzel bir mesire alanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz