Tavas

Tavas Denizli iline bağlı bir ilçedir. Tavas ilçesi Denizli il merkezine 43 km uzaklıkta yer almaktadır. Talas ilçesi tarihi yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Tavas ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Heraklia Salbace Antik Kenti: Tavas ilçe merkezine 9 km uzaklıkta yer alan Vakıf Köyünde bulunmaktadır. Kentin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemekle beraber kentin geçmişi M.Ö. 1. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Helenistik Dönemde kurulan antik kent Roma ve Bizans Döneminde de kullanılmıştır. Heraklia Antik Kentinde yer alan kent surları, stadyum ve bazı bina kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır. Antik kentte yapılan çalışmalar sonucu elde edilen Sağlık Tanrıçası Hygeia heykeli ve Zeus Ktesios Patrios heykeli Pamukkale Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Günümüzde bu alanda Vakıf Köyü bulunmasına rağmen içinde yer alan tarihi kalıntılar görülmeye değer.

Sebastapolis Antik Kenti: Tavas ilçesinin 19 km uzağında bulunan Kızılca Kasabasının 2 km doğusunda yer almaktadır.Antik kentte yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Roma ve Bizans Dönemine ait kalıntılar bulunmuştur. Bu antik kentte yer alan nekropol alanı, höyük tepesi ve stadyum günümüzde görülmektedir. Höyük Tepesinde kentin akropol bölümü bulunmaktadır. Ayrıca Höyük Tepesinde kentin tapınağı da yer almaktadır fakat günümüze ulaşmamıştır. Antik kentin nekropol bölümünde yer alan Roma Dönemine ait Lahit mezarlar dikkat çekmektedir. Tarihi bir gezi için Sebastapolis Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz.

Tavas Hangi Şehirde
Tavas Haritası
Tavas Merkez
Tavas Nasıl Gidilir
Tavas

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here