Talas

Talas Kayseri iline bağlı bir ilçedir. Talas ilçesi Kayseri il merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır.

Talas İlçesi

Talas ilçesi Kayseri ilinin merkez ilçelerindendir. Talas il merkezine yakın olmasından dolayı ulaşım problemi yoktur. Talas; bağ evleri ve villaların çok olduğu yaz aylarında nüfusu hızla çoğalan bir ilçedir. Erciyes Dağının eteklerinde yer alan doğal güzelliğe sahip ilçe daha çok tarihi yapıları ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Rüştiye Mektebi

Talas ilçe merkezinde harman Mahallesinde yer almaktadır. Sultan Abdülaziz’in emri ile 1869 yılında iki katlı olarak inşa edilmiştir. Kare planlı ve düz damlı olarak inşa edilen Rüştiye Mektebi dış cephesinde bulunan geometrik ve çiçek süslemeleri ile dikkat çekmektedir. 2000 yılında inşa edilen Rüştiye Mektebi kütüphane olarak kullanılmaktadır.

Amerikan Koleji

Talas ilçe merkezine bağlı Yukarı Mahallede yer almaktadır. 1870 yılında Amerikalılar tarafından inşa edilmiştir. 1968 yılına kadar eğitim vermeye devam etmiştir. Erkek ve kız okulu olmak üzere iki bölümden oluşan büyük bir yapıdır. Günümüzde burası Erciyes Üniversitesi tarafından sosyal tesis olarak kullanılmaktadır.

Atatürk Köşkü

Talas ilçe merkezinde Şahinkaya denilen yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. 927 yılında Talas Valiliği tarafından inşa edilmiştir. 4 Şubat 1934 tarafından Talas’ı ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk burada konaklamıştır. Günümüzde burası misafirhane olarak kullanılmaktadır.

İspile Hanı

Talas ilçe merkezine 19 km uzaklıkta Başakpınar Köyünde Kayseri- Malatya arasında kalan tarihi İpekyolu üzerinde yer almaktadır. İspile Hanı ne zaman kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Mimari özelliklerinde dolayı 13. Yüzyılda Selçuklular tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde İspile Hanı harabe durumundadır.

Kuru Köprü

Talas ilçe merkezine 15 km uzaklıkta Kuruköprü mahallesi girişinde yer almaktadır. Kuru Köprü Roma Döneminden kalma bir tarihi yapıdır. Kuru Köprü 170 metre uzunluğa ve 15 metre yüksekliğe sahiptir. Köprü 13 yuvarlak ve bir sivri kemerden oluşmaktadır. Kuru Köprü su nakli için kullanılan muhteşem mimariye sahip su kemerleri ve köprünün buluştuğu bir yapıdır. Günümüzde köprünün büyük kemeri yıkıldığı için köprü ikiye bölünmüş olarak görülmektedir.

Endürlük (Andronika) Kilisesi

Talas ilçe merkezinde Endürlük Mahallesinde yer almaktadır. 1835 yılında inşa edilen kilise Ermeniler tarafından kullanılmıştır. Kilisenin kitabesi Karamanlıca yazılmıştır.  Yüksek bir yerde bulunan kilisenin etrafı yüksek duvarlar ile çevrilidir. Kilise kısmen tahrip olmuş olsa da çan kulesi günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri

Talas ilçesine bağlı Yukarı Mahallede yer almaktadır. Bölgedeki tek sarnıçlı yer altı şehri olma özelliğine sahiptir. Ali Dağı yolunda Komando Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Tarihi MS. 3. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Geniş bir alana sahip olan Sarnıç Yeraltı Şehri 2010 yılında ziyarete açılmıştır. Pazartesi günleri dışında haftanın her günü ziyarete açık olan Sarnıç Yeraltı Şehri görülmesi gereken yerlerdendir.

Derevenk Vadisi

Talas ilçe merkezinin güneydoğusunda Tavlusun Köyünde yer almaktadır. Derevenk Vadisi 4300 metre uzunluğa sahiptir. Vadinin ortasında bir dere akmaktadır. Derevenk Vadisi doğa yürüyüşüne ve tırmanmayı sevenler için ideal bir yerdir.

Ali Dağı Yamaç Paraşütü

Talas ilçe sınırlarında yer alan Ali Dağı 1800 metre yüksekliğe sahiptir. Yamaç paraşütü dağın zirvesinden başlanarak yapılmaktadır. İniş ise 55 km uzaklıktaki Pazarören noktasına yapılmaktadır. 2004 yılından beri Ali Dağında Talas Belediyesi tarafından Türkiye ve Dünya Şampiyonaları ve yelken kanat şampiyonaları düzenlenmektedir. Adrenalin dolu anlar yaşamak isteyenler için Ali Dağı Yamaç Paraşütü vazgeçilmezlerdendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz