Tavşanlı

Tavşanlı ilçesi Kütahya ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Burada ulaşım hem kara yolu hem de demir yolu ile sağlanmaktadır. O yüzden ulaşım yönünde rahattır.

Kütahya’nın İlçeleri

Tavşanlı ilçesi denince aklımıza burada meşhur olan üç şey gelir. Bunlar leblebi, Kömür ve termal turizmdir. İlçemizin ismi nerede geliyor derseniz onun cevabı da Yıldırım Beyazıt’tadır. Burada birçok tavşan bulunduğu için Beyazıt buraya bu ismi layık görmüştür.  Her yıl Eylül ayında burada leblebi ve kömür festivali yapılmaktadır. İlçemizde tarihi yönünde de çok zengindir. En son 2006 yıllında burada Roma dönemine ait bir mozaik bulunmuştur. Bu mozaik Kütahya arkeoloji müzesine götürülmüştür. İlçemizde gezilip görülecek yerlere bakacak olursak:

Tavşanlı

Tavşanlı’da gezilecek yerler

1-Belediye Müzesi

İlçemizin merkezinde bulunan bu müze 1989 yıllında Kültür Turizm Bakanlığı’nın izni ile açılmıştır. Eski Belediye binasında hizmet veren bu müze özel müze statüsündedir. Binan ikinci katında hizmet veren bu müze birçok etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Tavşanlı Belediyesi Müzesi

2-Tavşanlı Ulu Cami

ilçemizin merkezinde bulunan bu cami yapım tekniği ve mimari olarak Osmanlı mimarisini andırmaktadır. İlçemizde bulunan bu caminin kitabesi yoktur. Araları hatılı kesme taştan yapılmıştır. Yolunuz düşerse bu tarihi camiyi ziyaret ediniz.

TavşanlıUlu Cami

3-Göbel Kaplıcaları

İlçemize 6 km uzaklıkta belediye mücavir alanı içerisinde yer almaktadır. Burada bay ve bayan yeri ayrı olmak üzere 2 adet yarı olimpik yüzme havuzu,2 adet Türk hamamı, 2 adet çocuk havuzu, Kondisyon Merkezi, Dinlenme Salonu, 20 adet özel banyosu ile şifa dağıtmaya devam etmektedir. 1950 yıllından beri şifa dağıtan bu kaplıca hala şifa dağıtmaya devam etmektedir. Burada konaklama yerleri de bulunmaktadır. Göbel Sıcak Sularının romatizmal ve siyatikli hastalar, çeşitli cilt hastalıları, bakteriyel şişlikler, mide ve bağırsak ülselleri, adale ve kemik ağrılarına, yaraların iyileşmesinde şifa dağıtıyor. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Gelmeden rezervasyon yapmanızı öneririm. (Tel : 274 614 15 10 – 49 Dahili E-mail: bilgi@gobel-termal.com)

Göbel Kaplıcaları

4-Vakıf Çamlığı Tabiat koruma Alanı

İlçemize bağlı Vakıfköy sınırında bulunur. Toplam alanı 685 hektarlık bir alandır. Burada bulunan ağaçlar özeldir sebebi ise sadece burada bulunuyor olmasındadır. Özellikle iki ağaç ehrami karaçamın ve Ebe karaçamın ülkemizde yalnız burada bulunuyor olması bu ormanı önemli kılmaktadır. Yine bunun dışında bu ormanda bulunan ardıç, saçlı meşe, titrek kavak, söğüt, ıhlamur bulunmaktadır. Yolunuz düşerse bu doğa harikası alana gelmelisiniz.

Vakıf Çamlığı Tabiat koruma Alanı

5-Dedebali Türbesi

Bu türbe ilçemizin merkezinde bulunan bir tepe üzerindedir. Dedebali ‘’Hace’ül-Haram’’ ve ‘’Mülayim Dede’’ adlarıyla bilinir. Ve anılır. Dedebali Anadolu’da yaşamış Anadolu halkına birçok yararı dokunmuş bir halk kahramanıdır. 1394 yıllında vefat edilip buraya gömülmüştür. Türbenin etrafı havuzla çevrilmiştir. Yolunuz düşerse ziyaret etmeye gelmelisiniz.

Dedebali Türbesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz