İstanbul Topkapı Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

İstanbul ilimizde bulunan bu müze Osmanlı tarihinde çok önemli bir yeri vardır. çünkü Osmanlı Devleti yaklaşık 600 yıllık tarihinin 400 yıllı boyunca devletin idare merkezine hizmet etmiş bir yapıdır. bu yapı ilk olarak Fatih Sultan Mehmet tarafında 1476 yıllında başlanmış 1478 yıllında son bulmuştur. Fatih Sultan Mehmet’le başlayıp Sultan Abdülmecid dönemine kadar kullanılan bir saray olmuştur. Daha sonra yapılan Dolmabahçe sarayı ile devleti idaresi orya taşınmıştır. Bu sarayda devlet erkânı ve aileleri birlikte yaklaşık 3.500-4000 arası insan yaşamıştır.

Topkapı Sarayı müzesi nerede

Daha sonra Mustafa Kemal’in talimatıyla 1924 yıllında Müze olarak açılmıştır. Bu müze Cumhuriyetimizin ilk müzesi olmuştur. Günümüzdeki haliyle ile Dünyanın en büyük saray müzelerinden biri olarak sayabiliriz. Müzede toplam 79.017 eser bulunup sergilenmektedir.

Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı sarayı giriş ücreti 40 liradır. Topkapı Sarayı Müzesi’ne Giriş Hazine ve Harem ayrı ücretlere tabidir. Harem bölümü ise 25 liradır. Burada bir dipnot eklemek istiyorum müze kartı ile Harem ve Aya İrini bölümlerinde kullanılmıyor. haberiniz olsun.

Topkapı Sarayı Müzesine Nasıl Gidilir
Topkapı Sarayı Müzesi kimler ücretsiz girebilir 

O soruya cevap bulalım. 18 Yaşın altındaki ve 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Gazileri, şehit ve gazilerin eşleri ile çocukları, engelliler ile tek refakatçisi, er ve erbaşlar,basın kimlik kartı sahipleri,ICOM, ICOMOS ve UNESCO kart sahipleri.

Topkapı Sarayı Nerede

Topkapı Sarayı Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze Salı günleri dışında her gün açıktır (26 Ekim – 15 Nisan) 09:00 -16:45 /(15 Nisan – 26 Ekim) 09:00 18:45’dır.

Topkapı Sarayı Resimleri

Topkapı Sarayı Müzesi Nerede?

Topkapı Sarayı Müzesi Sultanahmet Fatih / İstanbul

Topkapı Sarayı Müzesi Nasıl Gidilir?

Metrobüsle Topkapı Sarayına gitmek için metrobüse bindikten sonra Cevizlibağ durağında ineceksiniz.Bu noktadan Cevizlibağ tramvay durağına geçerek Kabataş tarafına giden tramvaya binin ve Sultanahmet durağında inin.Bu noktadan sonra saraya yürüyerek kısa sürede varabilirsiniz.

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı hangi Şehirde
Topkapı Sarayı Girişi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here