Tortum Şelalesi

Erzurum ili, Uzundere ilçe sınırında bulunan Tortum Şelalesi, 48 metre yüksekliği ile dünya üzerindeki en yüksek 3. Şelale konumuna sahiptir.

Tortum Şelalesi Hangi Şehirde

Erzurum Tortum Şelalesi

Bu şelale 48 metre yüksekliği ile dünya üzerindeki en yüksek 3. Şelale konumuna sahiptir. Bu özelliği ile yerli ve yabancı turistler için uğrak bir yer haline gelmiştir. Tortum ilçemizin sınırında bulunan bu şelale oluşumu hakkında kısa bir bilgi verelim.

18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Göl ile birlikte oluşan Tortum Şelalesi, 22 metre genişliğe sahip olup tam 48 metre yükseklikten dökülmektedir.  Bu kadar yükseklikten akan suyun oluşturmuş olduğu manzarayı hayal edebiliyor musunuz.

Buraya gelenler için bir balkon yapılmıştır. Ziyaretçiler bu balkona çıkıp Şelale suyun nasıl dans ederek aşağıya düştüğüne şahitlik ediyorlar. Yok ilahi ben yakında izleyeceğim diyorsanız da balkondan inen merdivenlerden aşağı doğru inin. Şelalenin altında kendinizi bulacaksınız. Burada akan su sizi sırılsıklam yaş edebilir. Hiç umurunuzda olmaz gerçekten o kadar güzel bir serinliği var ki anlatılmaz yaşanılır.

Ayrıca şelalenin yanında bulunan mesire yerleri ziyaretçiler piknik yapmaktadır. sevdikleri ile birlikte çok güzel zaman geçirmektedir. İlçemizde yöre halkı arasında bu şelale Sudökülen olarak adlandırılmıştır. Dipnot olarak geçirecek olursak Dünyada 1. Ve 2. Yükseklikte bulunan şaleleri de size tanıtacak olursak ;

  1. Dünyanın en yüksek şelalesi 120 metre ile Afrika’da bulunan Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi,
  2. Dünyanın en yüksek ikinci şelale ise 51 metre yükseklik ile Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi’dir.
Tortum Şelalesi Nerede

Ayrıca ilçemizde bulunan Tortum Gölü, Meryem Ana Kilisesi ve diğer tarihi yapıları ve doğal güzellikleri de ziyaret etmeden dönmeyiniz.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi Nerede?

Tortum Şelalesi, Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı Çağlayanlı Köyün sınırlarında bulunur. Diğer bir deyişle  Erzurum Artvin Yolu üzerinde bulunuyor.

Tortum Şelalesi Nasıl Gidilir?

Erzurum il merkezinden Doğu Semt Garajı’ndan kalkıp Uzundere ilçesine gitmekte olan dolmuşlar bulunur. Bu dolmuşlarla şelaleye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şahsi aracınızla Erzurum – Tortum – Uzundere – Balıklı Köyü – Tortum Şelalesi güzergahını kullanarak tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tortum Şelalesi Giriş Ücreti

Buraya araba başına 5 tl giriş ücreti ödemeniz gerekir.

Tortum Şelalesi Nasıl Gidilir
Tortum Şelalesi Kaç Metre Yükseklikte

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here