Erzurum Tortum

Tortum ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 43 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşım yapılabilir.

Erzurum’un İlçeleri

Tortum ilçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Fakat tam olarak ne zaman yerleşime geçildiği ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Burada yapılan kazılar sonucunda bize gösterildi ki burada bulunan yapıların tarih öncesi dönemine ait olduğu araştırmacılar tarafından söylenmektedir.

Tortum Hangi Şehirde

İlçemizde bulunan tarihi yapılar ve doğal güzellikleri ele alacağız.

Meryem Ana Kilisesi: Bu kilise ilçemize 26 km uzaklıkta bulunan Bağbaşı köyünde bulunur. Bu yapı Gürcü Kralı Büyük David tarafından 961-1001 yılları arasında yaptırılmıştır. Daha sonraki yıllarda camiye çevrilmiştir. Uzun yıllar yöre halkına hizmet etmiştir.

Meryem Ana Kilisesi

Nene Hatun Tarihi Milli Parkı: Bu park 93 harbi sırasında büyük kahramanlık gösteren Nene Hatun’a aittir. Nene hatun 93 harbinde Rusların Tabyalara saldırmasını görünce yöre halkı ile birlikte Ruslara saldırmış. Onları geri püskürtmüştür. 1955 yıllında Yılın Annesi seçilmiştir. 1955 yıllında Vefat eden Nene Hatun buraya gömülmüştür. Onun adına anıt yapılmıştır.

Erzurum Nenehatun Tabyaları
Nene Hatun Milli Parkı

Tortum Gölü: Tortum Gölü ilçemiz ve Uzundere ilçesinin ortak sınırında bulunan bu göl birçok güzelliğe hizmet etmektedir. Gölün oluşumu ise şöyle olmuştur. 18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Gölün güney tarafında kuş cenneti bulunur. Burada her türden farklı kuşlar bulunur. Burada mesire yeri de bulunur. Yaz mevsiminde buraya gelen ziyaretçiler piknik yapma olanağına sahiptir.

Tortum Gölü Nerede
Tortum Gölü
Tortum Gölünde Kış Mevsimi
Tortum Gölünde Kuş Cenneti

Tortum Şelalesi: Bu şelale 48 metre yüksekliği ile dünya üzerindeki en yüksek 3. Şelale konumuna sahiptir. bu özelliği ile yerli yabancılar için uğrak bir yer olmuştur. ilçemizin sınırında bulunan bu şelale oluşumu hakkında kısa bir bilgi verelim. 18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Göl ile birlikte oluşan Tortum Şelalesi, 22 metre genişliğe sahip olup tam 48 metre yükseklikten dökülmektedir.  Bu kadar yükseklikten akan suyun oluşturmuş olduğu manzarayı hayal edebiliyor musunuz. Buraya gelenler için bir balkon yapılmıştır. ziyaretçiler bu balkona çıkıp Şelale suyun nasıl dans eder gibi aşağıya indiğiniz izleyebiliyorsunuz. Yok ilahi ben yakında izleyecem diyorsanız balkondan inen merdivenlerden aşağı doğru inin şelalenin altında kendinizi bulacaksınız. Burada akan su sizi sırılsıklam yaş edebilir. Hiç umurunuzda olmaz gerçekten o kadar güzel bir serinliği var ki anlatılmaz yaşanılır. Şelalenin yanında bulunan mesire yerleri ziyaretçiler piknik yapmaktadır. sevdiklerinizle birlikte çok güzel zaman geçirmektedir. İlçemizde yöre halkı arasında bu şelale Sudökülen olarak adlandırılmıştır. Ayrıca dipnot olarak geçirecek olursak Dünyada 1. Ve 2. Yükseklikte bulunan şaleleri de size tanıtacak olursak ; Dünyanın en yüksek şelalesi 120 metre ile Afrika’da bulunan Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi, en yüksek ikinci şelale ise 51 metre yükseklik ile Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi’dir.

Tortum Şelalesi
Tortum Şelalesi Nerede
Tortum Şelalesi Nasıl Gidilir
Tortum Şelalesi Kaç Metre Yükseklikte
Tortum Şelalesi Hangi Şehirde

Sonuç olarak ilimizde bulunan bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Tortum
Erzurum Tortum

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz