gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Türkiye’nin matematik ve özel konum nedeniyle birçok iklim tipinin gördüğü harika bir ülkedir. Bu ülkede toplam 3 ana iklim görülmektedir. Bunun yanı sıra değişik bölgelerde az da olsa diğer iklim tipleri görülmektedir. Bu iklim tiplerine kısaca değinmek isterim Şöyle ki;

1-Akdeniz İklimi

Yıllık sıcaklık ortalaması 15 – 18°C arası olan bir iklim tipidir. Yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır. Kar olayı az ve nadir görülmektedir. En fazla yağış kış aylarında almaktadır. Doğal bitki örtüsü ise Makidir. Ülkemizde bu iklim tipi; Akdeniz’in kıyı kesimleri, Ege kıyıları, Güney Marmara ve Güneydoğu Anadolu’nun batı kesimlerinde görülmektedir.

2-Karadeniz İklimi

Ülkemizde yıllık sıcaklık farkının en az olduğu iklim tipi Karadeniz İklimidir. Bu iklim tipi her mevsim yağışlı geçmektedir. En fazla yağış ise Sonbahar aylarında görülmektedir. Bu iklim tipinde güneşlenme az ve bulutlanma süresi fazladır. Doğal bitki örtüsü Ormandır. Bu iklim tipi ülkemizde Karadeniz Bölgesinde görülmektedir.

3- Karasal İklimi

Ülkemizde en çok görülen iklim tipi Karasal iklimdir. Bu iklim daha çok denize kapalı alanlarda görülmektedir. Bunun dışında yükselti ve enlem de etkili olmaktadır. Bu iklim tipi; yıllık sıcaklık farkı fazla, yıllık yağış miktarı az olup en fazla yağış kış aylarında görülmektedir. Bu iklim tipi değişik sebeplerden dolayı bölgeden bölgeye fark göstermektedir. Bu iklim tipinin bitki örtüsü ise Bozkırdır. Ülkemizde bu iklim tipinin görüldüğü yerler; İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz