Türkiye'de Kaç Mağara var?

Ülkemiz bütün doğal güzellikler yönün de olduğu gibi Mağara yönünden de baya zengindir.

Ülkemizde yaklaşık olarak 40.000 mağara bulunmaktadır. Fakat bu mağaralardan sadece 800 tanesi turizme açılmıştır. Diğer bir deyişle bugüne kadar yerli ve yabancı araştırmacıların ziyaret edip belgelediği sayı 800’dür. Bazı yerlerde güvenlik gerekçesiyle(Hakkari, Şırnak vb..) bazı yerlerde ise bulunduğu konum itibariyle tehlike arz etmektedir.(Karadeniz ve Doğu Anadolu bazı yerleri)

Mağara hakkında bilinmeyen bazı özellikleri sırlamak istiyorum.
  1. Ülkemizde ziyaretçilere açılan ilk mağara Burdur kent merkezine 10 km uzaklıkta bulunan İnsuyu Mağarasıdır.(1965 yıllında ziyarete açılmıştır.)
  2. Ülkemizde bulunan en uzun mağara Isparta Yenişarbademli’de bulunan Pınargözü mağarası’dır. 15.000 metre uzunluğunda ve 720 metre derinliğindedir.
  3. Ülkemizde bulunan mağaralar; oluşum şekillerine göre: deniz mağarası, lâv mağarası ve buz mağarası olmak üzere üçe ayrılır.
  4. Ülkemizde bulunan Mağaraların büyük bir kısmı şifa dağıtmaktadır.(Özellikle Nefes darlığı, astım gibi hastalıklar..)
  5. Mağaralarda en çok şu şekiller oluşmaktadır. 1-sarkıt, 2- Dikit, 3-Traverten
  6. Mağaralarda çok az sayıda da olsa canlı yaşamaktadır. (Mağara Semenderi ve Mağara Kereviti gibi canlılar örnektir. Burada küçük bir not bırakmak istiyorum. Mağarada gördüğünüz kurbağa, güvercin, bazı böcek türleri ve Çekirge gibi canlılar mağara canlıları değildir. )
  7. Türkiye’de toplam 40.000 mağara var.
  8. Ülkemizde sadece 800 tane mağara belgelenmiştir.
  9. Gezginlere göre ülkemizin en güzel mağarası, Mersin’in Aydıncık ilçesinde bulunan Aynalıgöl Mağarası’dır.
  10. 500 bin yıl öncesine ait yerleşim yerine rastlanan Karain Mağarası, birçok döneme ait izler bulunmaktadır. Bu yönüyle dünyadaki nadir mağaralardan biridir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here