Tuşba

Tuşba ilçesi, Van’ın büyük şehir olmasından sonra ikiye ayrılması sonucunda oluşmuştur. Van’ın eski adı olan çok güneş gören yer anlamındaki ismini alan Tuşba; nüfus olarak Van’ın en büyük üçüncü ilçesidir. Van merkez ilçesinden olan Tuşba çok gelişmiştir.

Van otogarı Tuşba ilçesinde yar almaktadır. Ayrıca çeşitli fabrika ve sanayi kuruluşları burada bulunmaktadır. Van’ın tek üniversitesi olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi bu ilçede bulunmaktadır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Gölü kenarında yeşil bir kampüse sahiptir.

Tuşba Gezi rehberi
Tuşba Gezi rehberi

Van’ın merkezinde bulunan bu ilçede gezilecek yerlerden bazıları şunlardır;

Van Kedisi Evi: Van’a özgü sadece Van’da yaşayan Van kedilerinin neslini korumak ve kedilerin sağlık sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Van Kedisi Evi kurulmuştur. Kampüs içerisinde yer alan bu kedi evi içerisinde bulunan sevimli kediler ile görülmesi gereken yerlerdendir. Beyaz tüylü bir gözü mavi bir gözü de kehribar renginde olan Van Kedileri bu kedi evinde toplanılmıştır. Kedi evi üç bölümden oluşmaktadır. Bir bölümünde uysal olan dişi kediler bulunmaktadır. İkinci bölümde; erkek kediler, üçüncü bölümde ise yavru kediler bulunmaktadır. Uysal olan bu kedileri sevebilir ve bu güzelliğe şahitlik yapabilirsiniz. Keyifli vakitler geçirip Van’a özgü Van kedilerini sevmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. Ayrıca kampüs sahilinde yürüyüş yapabilir Van Gölünün güzel manzarası karşısında oturabilirsiniz.

İskele: Tuşba’da bulunan doğal güzelliğe sahip İskeleye; çarşı merkezinde kalkan İskele otobüs ve dolmuşları ile 15 dakikada gidebilirsiniz. Van Gölünün en güzel manzaralarına şahit olacağınız İskelede keyifli zamanlar geçireceksiniz. İskelede çok sayıda kafe ve restoran bunmaktadır. Burada Van Gölünde yaşayan inci kefalini tekne ve restoranlar da yiyebilirsiniz. İskele’de bulunan deniz bisikletlerini kiralayıp Van Gölünde gezinebilirsiniz. Göl manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilir ya da tekne ile gölde gezinmenin keyfine varabilirsiniz. Ayrıca İskelenin yanında bulunan parkta aileniz ile birlikte piknik yapabilirsiniz. Lunaparkta Van Gölünün manzarası eşliğinde andralin dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Adır Adası: Van gölünün üzerinde bulunan turistlik adalardandır. Tuşba ilçesine bağlı Yaylıkaya köyünden tekne ile yaklaşık 10 dakikada adaya ulaşabilirsiniz. Kuş adası olarak da anılan Adır Adasında çok sayıda martı bulunmaktadır. Bahar aylarında yumurtalarını bu adaya bırakan martılara zarar verilmemesi için adaya sefer yapılmamaktadır. Adır Adasında tarihi Lim Manastırı bulunmaktadır. Lim Manastırı; kilise, keşiş hücreleri, papaz okulu, misafirhane ve limandan oluşmaktadır. Kilise günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Adanın içinde bulunan bu kilise Van Gölü eşliğinde harika bir görüntü oluşturuyor. Yerli ve yabancı turistlerin gözde yeri olan Adır Adası harika bir görüntüye sahip. Mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerdendir.

Ayanis Kalesi: Van merkezine 38 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kayalık bir tepe üzerine kurulan Ayanis Kalesi etrafı surlar ile çevrili bir kaledir. Kalede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda birçok tarihi esre ulaşılmıştır. Urartu döneminden kalma bu kale içerisinde tarihine ışık tutan kitabesi bulunmaktadır. Tarihi ve mimari yapısı ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Ayanis Sahili ve Halk Plajı: Van Gölünün en temiz plajıdır. Masmavi sulara sahip plajda harika bir görüntü oluşmaktadır. Bu plaj da Van Gölünde yüzebilir ve plajın yanında yer alan yeşil alanlarda piknik yapabilirsiniz. Aileye özel yerleri olan bu plajda keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca burada yazlık evler bulunmaktadır. Bu evleri kiralayıp tatil yapabilirsiniz.

Doğa güzelliklere sahip Tuşba’da bulunan bu doğa harikası yerleri gezmenizi tavsiye ederim. Özellikle güzel bir tatil yağmak istiyorsanız mutlaka Ayanis Sahiline ve Adır Adasına gitmelisiniz.

Tuşba
Tuşba

1- Van Gezi Rehberi

2- Van’da Gezilecek 10 Yer

3- Van Gece Hayatı

4- Van Otelleri ve Van Otel Fiyatları

5- Van’a Gitmek için 10 Sebep

6- Van’da Kahvaltı yapılacak Yerler

7- Van’da Bulunan Havuzlar

8- Van’ın En Güzel 10 Köyü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz