Ukrayna
Ukrayna

Ukrayna, Doğu Avrupa’nın orta kesiminde, Avrupa’dan Asya’ya ve İskandinav ülkelerinden Akdeniz bölgesine ana ulaşım yollarının kavşağında yer almaktadır.

Ukrayna’nın çoğu Doğu Avrupa Ovası’nın güneybatısında yer almaktadır. Dağlar Ukrayna topraklarının sadece% 5’ini kaplar: batıda Ukrayna Karpat dağları ve güneyde Kırım dağları. Ukrayna’nın en yüksek zirvesi olan Goverla Dağı (2.061 m) Karpatlar’da yer almaktadır. Roma-Kosh zirvesi (1.545 m) Kırım’ın en yüksek dağıdır.

Ukrayna Hangi Kıtada
Ukrayna Hangi Kıtada

Ukrayna’nın Karadeniz kıyı şeridi 1.500 km’yi aşıyor. Ukrayna’daki deniz kıyıları, Kırım dağları yakınlarındaki bölge hariç, çoğunlukla düzdür. Deniz kenarındaki su sıcaklığı kışın 0-8 oC ile yazın 25oC arasında değişmektedir.

Azak Denizi’nin kıyısı alçak, düz, belirli kum tükürükleriyle. Azak Denizi oldukça sığdır. Kıyıya yakın deniz suyu kışın donar. Yaz aylarında su sıcaklığı 25-30oc’ye ulaşır.

Ukrayna
Ukrayna

Ukrayna’da 73.000’den fazla nehir var. Ukrayna nehirleri çoğunlukla Kara ve Azak denizlerinin havzalarına aittir. Sadece Batı Böceği ve Vistül Nehri’nin diğer sağ akıntıları Baltık Denizi havzasına akar. Ukrayna’nın en büyük nehirleri (Dnepr ve Tuna nehirleri) gezilebilir.

Ukrayna nasıl bir ülke?
Ukrayna halkına ne denir?
Ukrayna nüfusu kaç 2023?
Rusya ve Ukrayna savaşı ne oldu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz