Ulus

Ulus, Bartın ilimize bağlı 4 ilçeden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Ulus Gezilecek Yerler

Bartın’ın İlçeleri

Ulus ilçemiz tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Fakat ilçemiz herhangi bir askeri olaya şahitlik etmemiştir. İlçemizde bu nedenle pek tarihi yapı bulunmaz.

Göz at ;

 1. Ulus (Bartın) Gezilecek Yerler
 2. Ulus (Bartın) Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Bartın Gezilecek Yerler
 4. Bartın’da Gezilecek 10 Yer
 5. Bartın Gece Hayatı
 6. Bartın’ın İlçeleri
 7. Amasra Gezilecek Yerler
 8. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Bartın Otelleri ve Bartın Otel Fiyatları
 10. Bartın Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. Amasra Plajı
 12. Amasra Otelleri ve Amasra Otel Fiyatları
 13. Bartın Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

İlçemizde daha çok yayla kültürü ve doğal güzellikleri ön plandadır. İlçemiz Safranbolu ilçesine bağlı bir nahiye durumundayken 1944 yıllında ilçe olmuştur. İlçe olunca Zonguldak ilimize bağlanmıştır. 1991 yıllında Bartın’ın il olması ile ilçemizde Bartın’a bağlanmıştır.

Ulus Nerede

Ulus Gezi Rehberi

Uluyayla

Uluyayla

İlçe merkezine 27 km uzaklığında bulunan bu yayla serin havası,soğuk suyu ve yeşilliği ile insanı buraya çağırmaktadır. Yaylaya ulaşır ulaşmaz burada bulunan rengarenk çiçekleri ve doğal güzellikleri siz karşılamaktadır.

Burada yaban hayatta da şahit olabilirsiniz. Özellikle domuz çok bulunur. Her yaz mevsiminde Ağustos ayı içerisinde şenlikler yapılmaktadır. buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız.

Ulu Yayla

Ulukaya Şelalesi

İlçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Ulukaya Köyünde bulunur. Şelale 10 metre genişliğinde bir kaya içinde çıkıyor. 20 metre yükseklikten dans eder gibi yere dökülüyor. Şelalenin döküldüğü yerde 30-40 metre genişliğinde bir gölet oluşmuş.

Buraya gelip bu şelalenin oluşturduğu manzarayı kesinlikle görmelisiniz. Daha 50-100 metre uzaktan gelirken bile suyun sesini duyup vücudunuzda serinliği hissediyorsunuz. Burası yaz mevsiminde suyu bazen azalmakta fakat kış mevsiminde Çağlayan gibi akmaktadır.

Ulukaya Şelalesi

Ardıç Yaylası

İlçe merkezine 33 km uzaklığındadır. Burada birçok Ardıç kuşunun bulunmasından dolayı yayla isimi Ardıç yaylası olmuştur. burada kar yaklaşık olarak 6 ay yerde kalmaktadır. Özellikle buraya gitmek için doğru zaman Haziran Ekim ayı arasıdır.

Ardıç Yaylası

Gezen Yaylası

İlçe merkezine bağlı Kumluca beldesinde bulunur. Diğer yaylalara göre biraz küçük olan bu yayla görülmeye değer bir yerdir. Yayla ardıç yaylasına yaklaşık 8 km uzaklıktadır.

Gezen Yaylası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here