İnköyü

Van, Doğu Anadolu Bölgesinin 1.100.000 nüfusuyla en büyük şehridir. Bölgesinin Gezilecek Yerler bakımından en iyi şehridir. Günlerinizi dolu bir şekilde geçirebileceğiniz gibi civar illere yakın olması nedeniyle de günübirlik pek çok yere gidip gelebilirsiniz. Bölgede 5000 yıldan fazla bir süredir Kürt halkı yaşamaktadır.  Kürtlerin sevecenliği, yardımseverliği ve misafirperverliği sizi de saracak, kente geldiğinize değdiğini düşünecek, pişman olmayacaksınız. Bugün ise siz değerli okurlarımız için şehrin en güzel 10 köyünü seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir nokta olursa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

1-İnköyü

Van ilinin Gevaş ilçesine bağlı bir köydür. Van Merkezine 88 km uzaklıktadır. Gevaş merkezine ise 48 km uzaklıktadır. Köyün Kürtçe ismi  İnê’dir. Van Gölü kıyısında kurulan bu köy kesinlikle görmeniz gerekir. İlkbahar mevsiminde başlayan yeşilliği sonbahara kadar muhafaza etmektedir. Yaz aylarında ise size Akdeniz köylerini aratmayacaktır.

2-Kasımoğlu

Van ilinin Tuşba ilçesine bağlı bir köydür. Fakat Büyük şehir yasası gereği mahalle olarak bilinir. Köy halkının çoğunluğu Küresünni’dir. Van merkezine 33 km uzaklıktadır. Kasımoğlu Köyü, Van Gölü kenarında bulunur. İlkbahar ayları ile birlikte köy hareketlenmektedir. Buraya mutlaka gelip görmelisiniz. Eminim Ege’nin bir köyünde hiçbir farkı göremeyeceksiniz.

3-Alaköy

Alaköy, Van ilinin Tuşba ilçesine bağlı bir Köy/Mahalle’dir. Köy halkının çoğunluğu yine Küresünni’dir. Van merkezine 31 km uzaklıktadır. Yine ilkbaharın gelmesi birlikte köy renkli bir hal alır. Alaköy özellikle kavunları ile meşhurdur. İlkbahar’da ekilen bostanlar yaz sonbahar ile birlikte Dünya’nın en tatlı kavunları hasat edilir. Bu kavunlardan tatmadan şehirde veya köyde dönmeyin.

4-Aşağıkaymaz

Aşağıkaymaz Köyü, Van ili Gürpınar ilçesine bağlıdır. Van şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Köyde birçok balık tesisi bulunur. Bunun yanında yine birçok tarihi yapı ve doğal güzelliği görmeniz mümkündür. Özellikle buraya gelip alabalık tesislerini ziyaret edip hatta ekmek arası balığın tadına bakmalısınız.

5- Yavuzlar

Yavuzlar, Van ilinin Başkale ilçesine bağlı bir köy/Mahalledir. Van iline 139 km, Başkale ilçesine 27 km uzaklıktadır. Köyü asıl özel kılan şey burada bulunan doğal güzelliklerdir. Yani Vanadokya yada bazılarının deyimiyle Van Kapadokyası bu köy de bulunmaktadır. Buraya her yıl çok sayıda kişi ziyaret eder. Vanadokya hakkındaki yazımızı okumak için Tıklayınız. 

6-Çatakdibi (Zortulköyü

Çatakdibi (Zortul), Van’ın Erciş ilçesine bağlı bir köy/Mahalledir. Van Merkeze 95, Erciş merkeze 5 km uzaklıktadır.  Köy doğal güzelliklerin yanında bir de tarihi yapılarla bilinir. Burada Zortul Kümbeti ya da halk arasında “Şehitlik” olarak bilinen tarihi yapı bulunur. Buraya her yıl çok sayıda kişi ziyaret eder. Sizin de yolunuz düşerse bu köyü mutlaka ziyaret edin.

7-Görecek Köyü

Görecek, Van ilinin Muradiye ilçesine bağlı bir köydür. Van iline 102 km, Muradiye ilçesine 16 km uzaklıktadır. Su ve yeşilliği bol olan bu köy manzarası da bir harika olup her yıl çok sayıda kişi ziyaret eder. Doğu Anadolu Bölgemizin en güzel şelalesi olan Muradiye Şelalesi bu köy’ün sınırlarında bulunur. Şelale hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Tıklayınız.

8-Çiçekli

Çiçekli, Van ilinin Edremit ilçesine bağlı bir mahalledir. Çiçekli Mahallesi 2014 yıllından önce Edremit’e bağlı bir beldeydi. Fakat Van büyük şehir yasası ile birlikte Beldeler kalktı. Çiçekli Van’ın en renkli mahallerinden biridir. Harika manzarası olup gelenleri kendine hayran bırakmayı başarmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka buraya uğrayın.

9-Erçek

Erçek, Van ilinin İpekyolu ilçesine bağlı bir mahalledir. Burası da çiçekli gibi bir beldeydi. Fakat şimdi bir mahalledir. Van merkezine yaklaşık 22 km uzaklıktadır. Kendi isminde harika bir gölü bulunur. Bu göl hakkında bilgi almak için tıklayınız

10-Karagündüz

Karagündüz, Van ili İpekyolu ilçesine bağlı bir köy/mahalledir. Şehir merkezine 35 km uzaklıktadır. Köy Erçek gölün kenarında kurulmuştur. Köyde baharın gelişi ile birlikte harika bir manzara ortaya çıkmaktadır. Bu köyü İlkbahar aylarında mutlaka ziyaret edin. Göl kenarında birçok kuş türüne şahit olacaksınız. Ayrıca Köyde yaşayanların büyük çoğunluğu Küresünni’dir.

8 YORUMLAR

  1. Çok yanlışınız var tevledir (döşeme) köyü ilk sırada yer almalıydı . Bırak ilk sırayı listede bile yok.onun yanı sıra amik var dağönü var bunlar yeşilliğin ve maviliğin buluştuğu yerlerdir.

  2. Muradiyeye bağlı ve muradiyenin tek belediyesi olan ‘’ Ünseli’” ,eski adı (arnes) olan ercişe sınır olan yarımada önünde kurulmuş en nezih tatil beldesidir ..ünselide bulunan estrük yaylaları , Alpaslan askeri karakolu ve alpaslan Anadolu öğretmen lisesi civarı bulunan plajı , manzaraları kırklar (kılher) çrşmesi kumsalı efsane derecede gezilip görülecek yerler .. bediüzzamanın abdest alıp namaz kıldığı esir olarak getirildiği iki gün misafir kaldığı köy. Yaşar Kemal’in köyü ,eski m.e.b hüseyin çelik’in büyüdüğü ve okuduğu köy,gerçekten suyundanmıdır havadsndanmıdır bilmem ama insanları genel olarak medeniyet ve Kalite sembolüdürler. bence inköy hariç fazla gereksiz ve saçma bi sıralama ve köy isimleri olmuş .. daha neler var görmediğiniz ,VANLIYIM demeyin bari ;))

  3. Bence savacik köyü olmalı çünkü doğal kaynak suları ve koskocaman Turna gölü onundur ve Turizminin en çekici olan kendine hayran bırakan bir yerdir….. Uçkun ..yayla muzu denilen en güzel bitki çeşidi vardır….

  4. Ağartı Köyü ilk sırada olmalı eski adı Ayanıs. İkincisi Mollakasım, Ayanıs Yem yeşil ve gölle iç içe. Vangölünün Mavi bayraklı tek plajı bu iki köyde. İlk 10 da adını bile saymamışsın. Köyleri sıralayan arkadaş! Ayıp yani. Sen Vanı ya bilmiyorsun yada işine gelmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here