Vietnam Savaşı Nedir, Ne Zaman?
Vietnam Savaşı Nedir, Ne Zaman?

Vietnam Savaşı Güneydoğu Asya’da uzun bir çatışmaydı. Vietnam, Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olmak üzere ikiye bölündükten sonra 1954’te başladı. Kuzey Vietnam, ülkeyi Komünizm, siyasi ve ekonomik sistemi altında yeniden birleştirmek istedi. Güney Vietnam bunun olmasını engellemek için savaştı. Amerika Birleşik Devletleri Güney Vietnam’a yardım etti, ancak Kuzey Vietnam 1975’te savaşı kazandı.

Vietnam Savaşı Nedir, Ne Zaman?
Vietnam Savaşı Nedir, Ne Zaman?

Vietnam Savaşı’nın insan yaşamında büyük bir maliyeti vardı. 1,3 milyondan fazla Vietnam askeri ve yaklaşık 58.000 ABD askeri öldürüldü. 2 Milyondan fazla sivil (savaşa katılmayan insanlar) da öldü.

Vietnam Savaşı’ndan önce Vietnam’ın birçok sorunu vardı. 1900’lerin başında ülke bir Fransız kolonisinin parçasıydı. Japonya koloniyi 1940’ta ele geçirdi ve 1945’e kadar elinde tuttu. Sonra Vietnamlı bir grup Viet Minh Vietnam’ın bağımsızlığını ilan etti. Ancak Fransızlar hala Vietnam’ı bir koloni olarak yönetmek istiyorlardı. İki taraf, Fransız Çinhindi Savaşı adı verilen sekiz yıllık bir savaş verdi. Viet Minh, 1954’te Fransızları yendi.

Fransa ve Viet Minh daha sonra Vietnam’a ne olacağına karar vermek için bir toplantıya katıldı. Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ve diğer bazı ülkelerden insanlar da katıldı. Toplantı Vietnam’ı Kuzey ve Güney Vietnam’a böldü. Viet Minh, Kuzey Vietnam’ın kontrolünü ele geçirdi. Ho Chi Minh adında bir Komünist başkandı. Fransızları destekleyen Vietnamlılar Güney Vietnam’ın kontrolünü ele geçirdiler. Komünizme karşı çıkan Stk Dinh Diem güneye liderlik etti. Fransızlar kısa süre sonra ülkeyi terk etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here