Wyoming'in Başkenti: Cheyenne
Wyoming'in Başkenti: Cheyenne

Wyoming’in başkenti Cheyenne’dir. Wyoming, batıda Idaho, doğuda Güney Dakota, kuzeyde Montana ve güneyde Colorado ile sınırlanmıştır. Wyoming dağlık bir bölgedir ve ovalarla kaplıdır. Wyoming sakinlerine Wyomingliler denir. Bu durum WY olarak kısaltılır.

Wyoming gayri resmi olarak” Kovboy Eyaleti” veya ” Büyük Wyoming” olarak anılır. Devletin kendi bayrağı ve mührü vardır.

Wyoming'in Başkenti: Cheyenne
Wyoming’in Başkenti: Cheyenne

Tarih

Başlangıçta Wyoming, Meksika-Amerika Savaşı’nın sona erdiği 1848 yılına kadar Meksika’nın bir üyesiydi. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası oldu. Resmi olarak 1869’da devlet statüsünü aldı. Wyoming valisi, aynı zamanda devlet başkanı olan Matt Mead’dir.

Wyoming, 253.340 mil karelik bir alanı kaplayarak onu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük 10. eyalet yapıyor. Albany, Teton, Lincoln, Campbell, Big Horn ve Johnson dahil olmak üzere 23 ilçeden oluşmaktadır.

Başkent

Wyoming’in başkenti Cheyenne’dir. Sermaye statüsü 1869’da ilan edildi. Cheyenne aynı zamanda 60.000’den fazla nüfusu ile Wyoming’in en kalabalık şehridir. Cheyenne gayri resmi olarak” Ovaların Sihirli Şehri” olarak anılır.

Cheyenne, bölgede bulunan bir Kızılderili Kabilesinin adını almıştır. “Shey-an-nah”, Kuzey Amerika’daki en büyük Yerli Amerikalı ailesiydi. Şehir, Kuzey ve Güney düz nehirleri arasında geniş bir plato üzerinde yer almaktadır. Cheyenne, Laramie County’de bulunur.

Başkent toplam 63,79 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bunun 63,5 kilometrekaresi karadır, su ise 0,28 kilometrekaredir.

Yerel yönetim

Cheyenne’in yönetim sistemi bir belediye başkanı ve belediye meclisinden oluşur. Belediye meclisi, koğuşlardan seçilen 9 üyeden oluşur (koğuşlar I, II ve III). Belediye başkanı şehirdeki oylarla seçilir. Cheyenne İlçesinin belediye başkanı Marian Orr’dur. Sermayenin kendi mührü vardır.

Cheyenne’in çoğu, aynı zamanda şehir ekonomisinin gücü olan hükümete aittir. Hükümet işlerin% 20’sini sağlıyor. Birçok sakin, FE Warren Hava Kuvvetleri Üssü veya Wyoming Ulusal Muhafızları tarafından istihdam edilmektedir. Federal hükümet, Cheyenne’deki arazinin% 42’sinden fazlasına sahip.

Demografi

Cheyenne ‘deki insanların% 40’ından fazlasının bir yüzdesi bir dine bağlı. Uygulanan dinler Hıristiyanlık, İslam, Yahudi ve doğu inançlarıdır. Hıristiyanlık, Katolikler ve Protestanlar gibi mezheplerde yüksek derecede uygulanmaktadır.

Cheyenne, öncelikle toplam nüfusun% 75’ini oluşturan beyazlar tarafından işgal ediliyor. Diğer ırklar arasında siyah, Asyalı ve Hintli bulunur ve nüfusun% 10’undan azını oluşturur.

Kent, soğuk, kurak kışlar ve ılık yazlardan oluşan serin, yarı kurak bir iklime sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz