gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Yavuzeli Nerededir?

Yavuzeli Gaziantep il merkezine 38 kilometre uzaklığındadır. 1958 yılında ilçe statüsüne kavuşan Yavuzeli gecekondu yapılarının yaygın olduğu bir ilçedir. Tarihi bakımından birçok zenginliğe sahip ilçenin gezilecek mekanları da oldukça fazladır. Başlıcaları ise şöyledir:

Dolmen Mezarları

Yavuzeli-Araban karayolu üzerinde bulunan bu mezarların görüntüsü oldukça ilginçtir. Yörede oldukça fazla olan bu mezarlar günümüzde taş ile doldurulmuştur. Halk dilinde Gavrikul denilen bu yapıtları mutlaka görmelisiniz.

Dülük Antik Kenti

Dülük Köyünde yer alan bu kent birçok medeniyetin burada toplandığını da göstermektedir. Yapılan kazılarda meydana çıkan kalıntılar eski medeniyetlerin burada yaşam sürdüğünü de gözler önüne sermektedir.

Rum Kale

İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta olan Rum Kale, Fırat Nehri ve Merzimen Çayı’nın birleştiği yerde dik kaya üzerinde yer almaktadır. Asurlar zamanında inşa edilen bu kale ihtişamlı görüntüsü ile ziyaretçileri büyülemeyi başarmaktadır.

Barşamva Manastırı

13 yüzyılda Yakubi Azizi Barşamva tarafından yapılan bu eser günümüze tam anlamıyla gelmemiştir. Bir kısmı yıkılan manastırın ilerisinde kuyu da bulunmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken yapılar arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here