Derme Suyu

Yeşilyurt ilçesi Malatya ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. Şehir merkezine 9 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için il merkezine gelip rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Malatya’nın İlçeleri

İlçemizin eski adı Çırmıhtı’dır. Daha sonra buralı olan İsmet İnönü’nün ismini almıştır. 1959 yıllında ilçe olma statüsüne kavuşunca ismi de Yeşilyurt olmuştur.

Yeşilyurt Hangi Şehirde

2012 yıllında Büyükşehir yasasında yapılan değişiklikle Malatya ilimiz Büyükşehir statüsüne kavuşmuştur. Yeşilyurt ilçemiz ise İlimize bağlı merkez ilçe olmuştur. İlçemizin merkez ilçe olması ile Yeşilyurt, eski Yeşilyurt ilçesi ile Gündüzbey, Yakınca, Şahnahan, Dilek, Topsöğüt, Bostanbaşı beldeleri, ilden katılan 36 mahalle ve mahalle statüsü kazanan 39 köyün birleşmesi ile oluşmuştur.

Yeşilyurt Nerede

İlçemizde gezilecek yerlere bir göz atalım:

Gündüzbey: İlçemizin merkezine bağlı Gündüzbey beldesinde bulunan bu küçük cennet Köşesi  il merkezine 10 km uzaklıktadır. Bu beldemizde bulunan mesire yeri görülmeye değer bir yerdir. Burada yaz mevsiminde birçok insan akmaktadır. Burada bulunan serin havası, soğuk su ve yeşilliği ile insanı büyülemektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka sevdiklerinizle gitmelisiniz.

Gündüzbey

Abdullah Ağa Konağı: İlçemize bağlı Molakasım Mahallesinde bulunur. İlçe merkezine 9 km uzaklıktadır. Mahalleye vardığımızda Kaymakamlığın karşısında bulunur. Bu konak 1900lü yılların başında ilçemizin eski belediye başkanlarından Abdullah Ağa tarafından inşa edilmiştir. Bu konak kerpiçten yapıldığı için sonradan birçok onarım görmüştür. Buraya yolunuz düştüğünde gelip görmelisiniz.

Abdullah Ağa Konağı

Karlık Yaylası: Bu yayla ilçemizin Adıyaman sınırında bulunur. İlçemize yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Yaklaşık 2000 metre yükseklikte bulunan bu yayla muhteşem manzarası, serin havası, soğuk akan suyu, yaban hayatı ve yeşilliği ile insanı adeta büyülemektedir. Bu yaylada yaz erken gelir erken de biter. Kış mevsimi de çok sert geçer. Kar uzun süre yerde kalır. Mayıs-Ağustos ayları gelinebilir. Burada hayvancılık da yapılır. Burada yetiştirilen küçük ve büyük baş hayvanlar ülkemizin ekonomisine can katmaktadır. Ayrıca burada bal üretimi de yapılır. Yaz mevsiminde buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Malatya pazarlarında satılan ışkını burada kendi ellerinizle toplayıp yiyebilirsiniz.

Karlık Yaylası

Kaletepe Höyüğü: Bu Höyük ilçe merkezinde bulunan Şabandede mevkinde bulunur. Bu höyüğün Bizans ve Roma dönemine ait olunduğu söylenilir. Bu höyüğün yaklaşık 13-14 metre olduğu tahmin edilir. Burada yapılan izinsiz kazılar sonucu höyük zarar görmüştür.

Kaletepe Höyüğü

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse Derme Suyu’nun geçtiği yerlerdeki bahçeleriyle Gündüzbey, Yakınca, Derme Suyu’nun kaynağı olan Pınarbaşı, Şabandede, İnekpınarı ve can verdiği Atmalı Vadisi ile Koru Deresi ve Adıyaman sınırındaki Karlık Yaylası-Dağı gezilecek yerler arasındadır. Tarihi yapılar olarak ise Kaletepe Höyüğü, Abdullah Ağa konağı, Cihankalesi Arkeolojik Yerleşim Alanı, Gözbaba Tümülüsü, Höyüktepe Tümülüsü, Kadı Kalesi Yerleşimi, Roma Mezarı, Tavşanburuntepe Höyüğü, Tavşanburuntepe Tümülüsü, Üçtepe Tümülüsleri ise tarihi yapılar olarak görülecek yerler arasındadır.

Yeşilyurt
İnekpınarı
Derme Suyu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here