Yüksekova

Yüksekova, Hakkari ilimizin 3 ilçesinden biridir. İlimizin en büyük ve en önemli ilçesi diyebiliriz. İlçemiz Hakkari merkezine yaklaşık 77 km uzaklıktadır.  

Yüksekova Gezilecek Yerler

Yaklaşık Hakkari merkezinden ilçeye 1,5 saat yolculuk sürmektedir. Buraya gitmek için Hakkari merkezinden dolmuşlarla gidilebileceği gibi Van merkezinden saat başı otobüsleri bulunmaktadır. Rahatlıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Hakkari Gezilecek Yerler
  2. Hakkari’de Gezilecek 10 yer
  3. Hakkari’nin İlçeleri
  4. Hakkari Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Hakkari Gece Hayatı
  6. Hakkari Otelleri ve Hakkari Otel Fiyatları
  7. Yüksekova ezilecek Yerler
  8. Yüksekova Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
Yüksekova'ya Nasıl Gidilir
Yüksekova’ya Nasıl Gidilir

Şimdi ilçemizin tarihine bir göz atalım.Yüksekova ilçemizin tarihi m.ö 9000’lere dayanmaktadır. m.ö 1000 tarihinde ise Urartuların hakimiyetine girildiği söylenmektedir. Günümüzde hala Urartulara ait çizilmiş birçok resim bulunmaktadır.

Bu resimleri incelediklerinde bazıların çok eski tarihe dayanıldığı söylenmektedir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise Osmanlıların hakimiyetine girmiştir.

Birinci dünya savaşında diğer iki ilçesi gibi Rusların işgaline uğramış. Daha sonra Osmanlılarla birlikte savaşıp bağımsızlığını kazanmıştır. Önce Van iline bağlayan ilçemiz daha sonra Hakkari vilayetine bağlandı.

1936 yıllında ise ilçe olma özeliğini kazanmıştır. Eski ismi GEVER olan bu ilçenin 1936 yıllında ilçe olunca ismi DİZE olmuştur. Daha sonra bulunduğu coğrafi şartlar nedeni ile YÜKSEKOVA ismini almıştır.

Yüksekova Nerede
Yüksekova Nerede

Yüksekova Gezi Rehberi

İlçemizin çok eski tarihler dayandığını ve birçok medeniyette ev sahipliği yaptığını söyledik. Şimdi buna bağlı olarak geride bırakılan tarihi yerlere bakalım

Melik Muhammed Esat Medresesi: Bu medrese Hakkari beylerinden Melik Muhammed Esat tarafında inşa edilmiştir. 1910 senesine kadar da yöre halkına hizmet etmiştir. Birçok öğrenci yetiştirmiştir.

Kayme Saray: Bu saray Hakkari beylerinden Abdullah’a ait olunduğu söylenilir. İki katlı olan bu konak yapımı 1910 senesine dayanmaktadır.

Kekyaşin ve Topuzava Anıtları: Bu anıtlarda Urartular dönemine ait resimler bulunmaktadır. tarihi aydınlanmamıza yardımcı olur.

Büyükçiftlik (Hırvata) Köyü kalıntıları: Bu kalıntılar Urartular dönemine aittir. Burada birçok tarihi kalıntıya rastlanmak mümkündür.

Sonuç olarak doğa ve tarihi bu ilçemizi görmenizi kesinlikle tavsiye ederim. İlçemizin yaz mevsiminde yeşilliği ile insanı adeta büyülemektedir.

Yüksekova
Yüksekova

1- Hakkari Gezi Rehberi

2- Hakkari’de Gezilecek 10 Yer

3- Hakkari Gece Hayatı

4- Hakkari Otelleri ve Otel fiyatları

9 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here