Zambiya'nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
Zambiya'nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri

16.717.332 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının güney bölümünde yer alan Zambiya, Denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülke; Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Namibya ve Botsvana gibi ülkelere komşudur.

Göz at ;

  1. Lusaka Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Zambiya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Zambiya’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  4. Zambiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Zambiya Nerede?
  6. Zambiya’da ki Tek Beyaz Adam, Tek Gezgin Türk!! Artık Onunda Derisi Siyahlaşmaya Başladı

Ülkede yer alan doğal güzellikler, tarihi yapılar ve vahşi yaşam görülmeye değerdir. Buraya her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Daha çok adrenalin merkezi olarak bilinmektedir. Buraya gelen okurlarımız için 10 gözde yer seçtik. Umarım memnun kalırsınız. İşte o yerler…

1-Henry Tayali Görsel Sanatlar Merkezi

Zambiya’nın başkenti ve en büyük şehri Lusaka’da yer alan Henry Tayali Görsel Sanatlar Merkezi, gezilip görülmeye değer sanatsal bir yapıdır. Burada birçok eser sergilenmektedir. Bu eserlerin hepsi de satılıktır. Yerel sanatçılar tarafında oluşturan bu eserler belli bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz. Buraya gelip eserleri inceleyip Lusaka hatırası olarak bir eseri satın alın derim.

2-Munda Wanga Çevreci Parkı

Zambiya’nın başkenti ve en büyük şehri Lusaka’da yer alan Munda Wanga Çevreci Parkı, ülkede en çok ziyaret edilen parklardan biridir. Burada yaklaşık 500 tür bitki ve çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Özellikle baykuş ve diğer bazı hayvanları korumak için kurulmuş bir parktır. Buraya yolunuz düşerse bu parkı mutlaka ziyaret edin. Hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edin.

3-Zambiya Özgürlük Anıtı

Zambiya’nın başkenti ve en büyük şehri Lusaka’da yer alan Zambiya Özgürlük Anıtı, Lusaka Ulusal Müzesi‘nin hemen köşesinde bulunmaktadır. Bu anıt, özgürlük savaşçılarına ve Zambiya’nın bağımsızlık mücadelesinde hayatlarını kaybeden kahramanlara adına inşa edilmiştir. Burada zincirini koparan bir ada heykeli bulunur. Bu heykel de ülkenin sömürge esaretinden kurtuluşunu simgeliyor. Merkezde yer alan bu anıt mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

4-Namwandwe Galerisi

Zambiya’nın başkenti ve en büyük şehri Lusaka’da yer alan Namwandwe Galerisi, gezilip görülmeye değer zengin bir sanat koleksiyonudur. Bu galeride, sanatçı ruhuyla bilinen ünlü iş adamı  John Kapotse’nin galerileri bulunmaktadır. Burada çok sayıda Tablo, heykel, kumaş ve maske bulunur. Ülkenin sanatı hakkında bilgi almak için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

5-Lusaka Ulusal Müzesi

Zambiya’nın başkenti ve en büyük şehri Lusaka’da yer alan Lusaka Ulusal Müzesi, 1996 yıllında ziyarette açılmıştır. Müzede birçok tablo, heykel ve tarihi kalıntılar sergilenmektedir. Bunun yanında yine birçok etnografik eserlerde bulunur. Buraya yolunuz düşerse ülkenin tarihi ve kültürünü yakında inceleyip bilgi sahibi olabilirsiniz. Müze binası da mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir. Bu müze her gün 09:00-16:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

6-Lusaka Ulusal Parkı

Zambiya’nın başkenti ve en büyük şehri Lusaka’nın 15 km uzaklıkta yer alan Lusaka Ulusal Parkı, 67,15 km²’lik bir alanda çok sayıda hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Burada daha çok vahşi yaşamı görmek için insanlar ziyaret eder. Bu vahşi yaşamın içinde en dikkat çekici hayvanı ise Beyaz Gergedandır. Buraya yolunuz düşerse bu hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

7-Zambezi Köprüsü

Zimbabwe ve Zambiya ülkeleri arasında sınır görevi yapan Zambezi Köprüsü, 12 Eylül 1905 tarihinde ziyarette açılmıştır. Bu köprü, 128 m yüksekliğinde ve 198 m uzunluğunda harika bir yapıdır. Bu köprü üzerinde yürüyüş yapıp harika manzaralara şahit olabilirsiniz. Köprü üzerinde geçmeniz için vize gibi bir kağıt almanız gerekir. Bu köprü üzerinde mutlaka geçmenizi istiyorum. Manzarası tek kelime ile harika…

8-Tanganika Gölü

Kongo, Tanzanya, Zambiya ve Burundi ülkeleri arasında yer alan Tanganika Gölü, Orta Afrika’nın ve Rusya’daki Baykal gölünden sonra Dünyanın en derin gölüdür.  Ayrıca Dünya’nın en büyük 6. gölüdür. Gölde yaklaşık 300 tane balık türü yaşamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip bu gölü görün. Göl üzerinde birçok spor faaliyeti yapılmaktadır.

 9-Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi tek bir su kütlesi halinde 100 metre yükseklikten dökülmektedir. Dünyanın en büyük şelalesi olma özelliğine sahiptir. Afrika’da Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında bulunur. Unesco Dünya Miras listesinde yer alan Victoria Şelalesi dünyanın 7 harikasından biri olma özelliğine sahiptir. Victoria Şelalesi Afrika’da Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında yer almaktadır. Şelale her yıl Dünyanın çok farklı ülkelerinden on binlerce ziyaretçi ağırlamakta olup, gelen turistler için özel turlar düzenlenmektedir. Fakat ne yazık ki ülkemizden bu şelaleyi görmeye giden kişi sayısı çok azdır. Uçak seferlerinin azlığı ve bölgeye duyulan güvensizlik, seyahatlerin önünde bir engel olarak düşünülmektedir.

10-Lusaka Pazarı

Zambiya’nın başkenti ve en büyük şehri Lusaka’da yer alan Lusaka Pazarı, kaotik bir ortama sahiptir. Burada birçok yerel ürün satılmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip sevdiklerinizle hediyelik eşya satın alabilirsiniz. 


Bunlar dışında Zambiya hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Zimbabve

Nüfus: 15.966.810

Başkent: Lusaka

Resmi Dilleri: İngilizce, Tsvana dili, Xhosa dili, Venda dili, Çevaca, Tsongaca, Sotho dili

Para Birimleri: Amerikan doları, Güney Afrika randı, Euro, Hindistan rupisi, İngiliz sterlini, Avustralya doları, Renminbi, Botsvana pulası

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 11 Kasım 1965

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz