Zeyrek Cami

Zeyrek Camisi veya diğer ismi ile Pantokrator Manastırı Kilisesi İstanbul ilimizin Fatih İlçesine bağlı Osmanlı kokan Zeyrek Semtindedir. Cami daha önce kiliseydi. Daha sonra medrese en sonda camiye çevrilmiştir. Zeyrek semtine uğradığınızda mutlaka listenizde olması gereken bir yapıdır.

İstanbul Zeyrek Camii Nerede

Bu yapı 118-1124 tarihleri arasında Bizans imparatoru II. Yannis Komnenos eşi için inşa etti.  Burada iki şapel yaptırdı. Eşi ölmeden kısa bir süre önce bir şapel daha yaptırdı. Böylece burada 3 şapel’in birleşmesi kocaman bir manastır oluştu. Uzun yıllar Hıristiyanların ibadet yeri olan bu yapı Osmanlı devleti İstanbul’u Fethettikten sonra burayı da ele geçirdi. Burayı medreseye çevirdi. Daha sonra camiye çevrildi.

Pantokrator Manastırı Kilisesi

Bu yapı Ayasofya’dan sonra İstanbul’da ayakta kalan en eski kilisedir. Bu özelliği ile önemli bir yere sahiptir. Günümüzde yalnızca güney kısmı cami olarak kullanılıyor. Uzun yıllar meydana gelen depremler ve yangınlarla tahrip olup tekrar onarılmıştır. Cami eski orjinaliğini kısmen de olsa koruyor. Yolunuz düşmesi halinde mutlaka uğrayın. Mimarisi görülmeye değerdir. Ayrıca Molla Zeyrek Cami’nin hemen yanı başında  Zeyrekhane” isimli kafe/restoran bulunuyor. Burada oturup bir şeyler yiyip içip müthiş manzarayı seyredebilirsiniz.

Zeyrek Camii manzarası
Zeyrek Camii Nerede Nasıl Gidilir?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here