Zimbabve'nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
Zimbabve'nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri

15.966.810 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının güneyinde yer alan Zimbabve, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir.  Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana  gibi ülkelere komşudur.

Göz at ;

  1. Zimbabve’de Gezilecek 10 Yer
  2. Harare Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Zimbabve Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Zimbabve Nerede?
  5. Zimbabve’nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  6. Zimbabve’de Yasak Olduğunu Bilmeden Fotoğraf Çeken Gezgini, Polis…

Ülkede bulunan bakir doğa, sıcakkanlı insanları ve zengin kültürel dokusuyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden 10 güzide yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Kariba Gölü

Zambiya-Zimbabve sınırında yer alan Kariba Gölü, 5.400 km²’lik alanı, 220 km uzunluğunda ve 40 km genişliğinde yer alan bir göldür. Gölün harika bir manzarası bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu gölü mutlaka ziyaret edin. Göl üzerinde yer alan aktivitelere katılabilirsiniz. Buraya geldiğinizde harika doğa fotoğraflarını çekebilirsiniz.

2-Victoria Şelalesi 

Victoria Şelalesi tek bir su kütlesi halinde 100 metre yükseklikten dökülmektedir. Dünyanın en büyük şelalesi olma özelliğine sahiptir. Afrika’da Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında bulunur. Unesco Dünya Miras listesinde yer alan Victoria Şelalesi dünyanın 7 harikasından biri olma özelliğine sahiptir. Victoria Şelalesi Afrika’da Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında yer almaktadır. Şelale her yıl Dünyanın çok farklı ülkelerinden on binlerce ziyaretçi ağırlamakta olup, gelen turistler için özel turlar düzenlenmektedir. Fakat ne yazık ki ülkemizden bu şelaleyi görmeye giden kişi sayısı çok azdır. Uçak seferlerinin azlığı ve bölgeye duyulan güvensizlik, seyahatlerin önünde bir engel olarak düşünülmektedir.

3-Harare Bahçeleri

Zimbabve’nin başkenti ve en büyük şehri Harare’de yer alan Harare Bahçeleri, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada göz kamaştıran bir doğa bulunmaktadır. Bu bahçede birçok farklı bitki ve hayvan türü bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde bu bahçeyi ziyaret edip yeni türler keşfedebilirsiniz.

4-Greenwood Park

Zimbabve’nin başkenti ve en büyük şehri Harare’de yer alan Greenwood Park, gezilip görülmeye değer bir parktır. Özellikle küçük çocuklar için harika bir alandır. Parkın çevresinde dolaşan trene binmek gibi harika aktivitelere katılabilirsiniz. Bu park, ülkedeki en güzel lunaparkıdır. Ayrıca park alanında birçok eğlence alanı bulunur.

5-Hwange Ulusal Parkı

Zimbabwe’de yer alan Hwange Ulusal Parkı, 14.651 km²’lik bir alanda 1930 yıllında Ülkenin en büyük milli parkıdır. Bu parkta 100’ün üzerinde memeli hayvan ve 400’ün üzerinde kuş türü yaşamaktadır. Bir gün yolunuz buraya düşerse hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

6-Matopo Ulusal Parkı

Zimbabve’nin güneyindeki Bulawayo’nun 35 kilometre güneyinde yer alan Matopo Ulusal Parkı, 1926 yıllında ziyarette açılmış bir parktır. 424 km²’lik bir alanda kurulan parkta, antilop, leopar, maymun ve kertenkele gibi hayvanların dışında birçok böcek ve kuş türü bulunmaktadır. Parkı asıl ilginç ve popüler kılan özelliği ise Matopo Tepeleridir. 2003 yıllından berri UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan bu parkı mutlaka ziyaret edin.

7-Nyanga Ulusal Parkı

Zimbabve’de yer alan Nyanga Ulusal Parkı, 1926 yıllında ziyarette açılan ülkenin en eski milli parkıdır.  472 km²’lik alan kaplayan bu parkta; çok sayıda nehir, şelale ve hayvan türü bulunuyor. Başkent Harare şehrine yaklaşık 268 km uzaklıkta bulunuyor. 

8-Ulusal Sanat Galerileri

Zimbabve’nin başkenti ve en büyük şehri Harare’de yer alan Ulusal Sanat Galerileri, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada birçok sanat galerisi sergilenmektedir. Ülkenin sanatı hakkında bilgi almak için bu sanat galerisini mutlaka ziyaret edin derim.

9-Ulusal Botanik Bahçeleri

Zimbabve’nin başkenti ve en büyük şehri Harare’de yer alan Ulusal Botanik Bahçeleri, gezilip görülmeye değer ülkenin en büyük botanik bahçesidir. Bahçede çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

10-Mukuwisi Woodlands Hayvanat Bahçesi

Zimbabve’nin başkenti ve en büyük şehri Harare’de yer alan Mukuwisi Woodlands Hayvanat Bahçesi, gezilip görülmeye değerdir. Burada birçok hayvan türü bulunmaktadır. Afrika yöresine özgü birçok hayvanı doğal yaşam alanlarında ziyaret etmek için bu güzide hayvanat bahçesine bir tur atmanızı öneririz.


Bunlar dışında Zimbabve ile ilgili genekl bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Zimbabve

Nüfus: 15.966.810

Başkent: Harare

Resmi Dilleri: İngilizce, Tsvana dili, Xhosa dili, Venda dili, Çevaca, Tsongaca, Sotho dili

Para Birimleri: Amerikan doları, Güney Afrika randı, Euro, Hindistan rupisi, İngiliz sterlini, Avustralya doları, Renminbi, Botsvana pulası

Bulunduğu KıtaAfrika

Kuruluş Tarihi: 11 Kasım 1965

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here