Acıpayam

Acıpayam; Denizli iline bağlı şirin bir ilçedir. Acıpayam ilçesi Denizli il merkezine 55 km uzaklıkta yer almaktadır. Ege’nin şirin bir ilçesi olan Acıpayam’da tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır. Acıpayam ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Acıpayam Gezilecek Yerler

Acıpayam Çarşı Camii: Acıpayam ilçe merkezinde yer almaktadır. Acıpayam Çarşı Camisi Ege Bölgesinin tek dört minareli camisi olma özelliği ile dikkat çekmektedir.

Acıpayam Çarşı Camisi ilçe halkının fedakarlıkları sonucunda inşa edilmiştir. Acıpayam Çarşı Camisinin heybetli yapıda olan dört minaresini ilçenin 20 km yakınında yer alan Serinhisar ilçesinden de görmek mümkün.

Denizli ziyaretinizde bölgenin en dikkat çeken camisini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Acıpayam Çarşı Camii

Yazır Camii: Acıpayam ilçe merkezine 25 km uzaklıkta yer alan Yazır Beldesinde bulunmaktadır.Yazır Camii Hacı Ömer Efendi tarafından 1801 yılında kare planlı olarak inşa edilmiştir. Yazır Camii ahşap sütunları, mihrabı, iç duvar süslemeleri ve bitki ve ağaç motifleri süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Yazır camii ilk inşa edildiğinde düz toprak dama sahip iken 1968 yılında yapılan onarım ile camii kiremit ile  örtülmüştür. 18. Yüzyıl batılaşma dönemi mimarisine uygun yapılan camii görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Acıpayam Yazır Camii

Keloğlan (Dodurgalar) Mağarası: Acıpayam ilçe merkezine 18 km uzaklıkta yer alan Dodurgalar Kasabasının 3 km batısında yer alan Mallı Dağın Doğu yamacında bulunmaktadır. Keloğlan Mağarası Dodurgalar Mağarası olarak da anılmaktadır.

1990 yılında keşfedilen Keloğlan Mağarası 2003 yılında turizme kazandırılmıştır. 145 metre uzunluğunda, 5 ve 6 metre yüksekliğinde olan  Keloğlan Mağarası dikitleri, sarkıtları ve su damlacıkları ile gizemli bir güzellik oluşturmaktadır. Ulaşım problemi olamayan Keloğlan Mağarasına rahatlıkla ulaşabilir ve içini rahatlıkla gezebilirsiniz.

Mağaranın içinde gezi yolları aydınlatıldığı için bütün güzelliklerini rahatlıkla görebilirsiniz. Keloğlan Mağarasının havası astım hastalığına iyi geldiği için astım hastaları tarafından yoğun ilgi görmektedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist alan Keloğlan Mağarasının gizemli ve büyüleyici güzelliğini görmek için ziyaret edebilirsiniz.

Acıpayam Keloğlan (Dodurgalar) Mağarası

Kapuz Deresi Mağarası: Acıpayam ilçesine bağlı olan Gölcük Kasabası sınırları içinde Göldağı Kapuz Deresi Vadisindeki dik kayalıklarda yer almaktadır.

Mağaranın önünde şelale ve dere yer almaktadır. Ayrıca mağaranın yakınlarında Roma ve Bizans Dönemine ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Doğal güzelliğe sahip Kapuz Deresi Mağarası dağcılar tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Ayrıca Acıpayam ilçesinde yer alan Dodurgalar Kasabasının Karadağ mevkiinde yer alan Aslanini Mağarasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Evkara Çamlığı: Acıpayam ilçe merkezine 1.5 km uzaklıkta yer almaktadır. Orman içinde dinlenme yeri olan Evkara Çamlığı temiz havası ve yeşil tabiatı ile ilçenin en çok tercih edilen mesire yeridir.

Evkara Çamlığında kır lokantası, büfe, çocuk oyun alanı, gazino, yüzme havuzu ve piknik alanı bulunmaktadır. Evkara Çamlığında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Ayrıca ilçede yer alan Alacahöyük mesire yeri ve Alacain Mağarası çevresinde yer alan çam ağaçları ile kaplı olan Alacain Mesire yerini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Göz at ;

 1. Acıpayam Gezilecek Yerler
 2. Acıpayam Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Acıpayam Yazır Camii
 4. Acıpayam Keloğlan (Dodurgalar) Mağarası
 5. Denizli Gezilecek Yerler
 6. Denizli’de Gezilecek 10 Yer
 7. Denizli Gece Hayatı
 8. Denizli Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Denizli Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 10. Denizli Termal Oteller ve Denizli Termal Otel Fiyatları
 11. Denizli Otelleri ve Denizli Otel Fiyatları
 12. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
 13. Denizli Kayak Merkezi
 14. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 15. Pamukkale Denizli
 16. Pamukkale Travertenleri
 17. Pamukkale Gece Hayatı
 18. Pamukkale Otelleri ve Pamukkale Otel Fiyatları
Acıpayam Evkara Çamlığı
Acıpayam Çarşı
Acıpayam Hangi Şehirde
Acıpayam Haritası
Acıpayam Nasıl Gidilir
Acıpayam Nerede
Acıpayam

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here