PAYLAŞ
Pamukkale

Nerede: Denizli

Nasıl gidilir: Denizli otagardan Pamukkale Örenyeri’ne giden minibüsler ile ulaşımı vardır.

Hangi bölgede: Ege Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 18 km

Muazzam güzelliğiyle beni büyüleyen ve sizi de büyüleyeceğine inandığım doğa harikası bir yerle ilgili izlenimlerimi aktaracagim

pamukkale travertenleri nerede
pamukkale travertenleri nerede

siz değerli okuyucularıma. Denizli Pamukkale travertenleri pamuktan yapilmis bir masal diyarı adeta. Burayı ilk gordugunuzde neden daha once gelmedim diye hayiflanacaksiniz eminim.Ayaklarınız yere ilk bastiğinda hissettiginiz tortunun yumusakliğiyla benzeri olmayan bir keyif yaşayacaksınız.Üsttelik vücudunuzdaki toksinleri buradaki minarellerle dışarı atacaksiniz. Travertenlerin olusumundan bahsedecek olursak travertenlerinin olusumunda kalsiyum ve hidrokarbonat acisindan zengin olan suyun yüzeye cikip oksijenle teması sonucunda geriye kalan kalsiyum karbonatin çöküşüyle birikerek oluşur. Pamukkale travertneler bolgesinde 17 sicak su alani bulunmaktadir ve bu kaynaklarin geçmişi antik donemlere dayanmaktadir.

pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur
pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur

Pamukkale travertenleri UNESCO tarafindan 1990 li yillarda dünya kültür miras listesinde yer alan 2.doğal sit alanıdır.Bu dönemden önce bilinçsizce kullanilip çeşitli kirlikler olussada bu listede varligini korumak ve bu doğa harikasindan faydalanmak için çeşitli onlemler alinarak günümüze kadar ulaşabilecek bir facianın önüne geçilmiştir. Yapilan duzenlemelerle travertenlerin teras kismina girilmiyor,ancak ayakkabisiz size ayrilan yerlerde yuruyebiliyir ve yine size ayrilan icerisinde mineraller bulunan şifalı sularda yüzebiliyirsunuz. Pamukkaleye gittiginizde Hieropolis antik kentin icindeki Kleopatra havuzu en kacirilmamasi gereken yerlerdendir.Bunun yaninda Laodikeia Antik kenti ve Karahayıt kaplicalarinida es gecmemek lazim. Birde adrenalini sevenler icin bir tavsiyemiz Microligh ile Denizliyi tepeden seyredip yamac paraşütü yapabilirsiniz.

Pamukkale Termal Suları
Pamukkale Termal Suları

Sonuç olarak yasadigim deneyimlerden yola çıkarak hem şifa bulmak için hem eğlenmek icin hem de bu farkliligi yasamak için gidip Denizli Pamukale travertenlerini görün orayi yaşayın derim.(Z.A)

Pamukkale
Pamukkale

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz