PAYLAŞ
Pamukkale Travertenleri Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Muazzam güzelliğiyle beni büyüleyen ve sizi de büyüleyeceğine inandığım doğa harikası bir yerle ilgili izlenimlerimi aktaracağım

pamukkale travertenleri nerede
pamukkale travertenleri nerede

Pamukkale Travertenleri Oluşumu

Siz değerli okuyucularıma. Denizli Pamukkale travertenleri pamuktan yapılmış bir masal diyarı adeta. Burayı ilk gördüğünüzde neden daha önce gelmedim diye hayıflanacaksınız eminim.Ayaklarınız yere ilk bastığında hissettiğiniz tortunun yumuşaklığıyla benzeri olmayan bir keyif yaşayacaksınız. Üstelik vücudunuzdaki toksinleri buradaki minerallerle dışarı atacaksınız. Travertenlerin oluşumundan bahsedecek olursak travertenlerinin oluşumunda kalsiyum ve hidrokarbonat açısından zengin olan suyun yüzeye çıkıp oksijenle teması sonucunda geriye kalan kalsiyum karbonatın çöküşüyle birikerek oluşur. Pamukkale travertenler bölgesinde 17 sıcak su alanı bulunmaktadır ve bu kaynakların geçmişi antik dönemlere dayanmaktadır.

pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur
pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur
Bakire Kızların Evlenemediği, Evde Kaldığı İlginç Kabile

Pamukkale travertenleri UNESCO tarafindan 1990 li yillarda dünya kültür miras listesinde yer alan 2.doğal sit alanıdır.Bu dönemden önce bilinçsizce kullanilip çeşitli kirlikler olussada bu listede varligini korumak ve bu doğa harikasindan faydalanmak için çeşitli onlemler alinarak günümüze kadar ulaşabilecek bir facianın önüne geçilmiştir. Yapilan duzenlemelerle travertenlerin teras kismina girilmiyor,ancak ayakkabisiz size ayrilan yerlerde yuruyebiliyir ve yine size ayrilan icerisinde mineraller bulunan şifalı sularda yüzebiliyirsunuz. Pamukkaleye gittiginizde Hieropolis antik kentin icindeki Kleopatra havuzu en kacirilmamasi gereken yerlerdendir.Bunun yaninda Laodikeia Antik kenti ve Karahayıt kaplicalarinida es gecmemek lazim. Birde adrenalini sevenler icin bir tavsiyemiz Microligh ile Denizliyi tepeden seyredip yamac paraşütü yapabilirsiniz.

Pamukkale Termal Suları
Pamukkale Termal Suları

Sonuç olarak yasadigim deneyimlerden yola çıkarak hem şifa bulmak için hem eğlenmek icin hem de bu farkliligi yasamak için gidip Denizli Pamukale travertenlerini görün orayi yaşayın derim.(Z.A)

Pamukkale
Pamukkale

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Pamukkale Travertenleri, Denizli ilimizin Pamukkale ilçe sınırında bulunur. İl merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunur.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Gidilir?

Pamukkale Travertenleri’ne özel aracınız ile ulaşmak için Denizli il merkezinden AnkaraBulvarı yoluna çıkmanız gerekmektedir. Ankara Bulvarı’nı takip ettikten sonra yaklaşık 20 kilometre gidip travertenlere ulaşacaksınız. Ya da travertenlere toplu taşıma araçları ile ulaşmak için Denizli garajından her 20 dakikada bir kalkan Karahayıt -Pamukkale minibüslerine binmeniz gerekmektedir.

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 35 TL. Buraya yılda iki kez Müze kartı ile ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri ziyaret saatleri

Pamukkale Travertenleri ziyaret saatleri şu şekildedir.

  • Kışın (Kasım – Mart) : 08:00 17:00
  • Yazın (Nisan – Ekim) : 08:00 21:00

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz