Keloğlan (Dodurgalar) Mağarası Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Denizli ili, Acıpayam ilçe sınırında bulunan Keloğlan (Dodurgalar) Mağarası, 1990 yılında bir çoban tarafında keşfedilip, 2003 yılında turizme kazandırılmıştır.

Denizli Keloğlan Mağarası

145 metre uzunluğunda, 5 ve 6 metre yüksekliğinde olan  Keloğlan Mağarası dikitleri, sarkıtları ve su damlacıkları ile gizemli bir güzellik oluşturmaktadır. Mağaranın içinde gezi yolları aydınlatıldığı için bütün güzelliklerini rahatlıkla görebilirsiniz. Keloğlan Mağarasının havası astım hastalığına iyi geldiği için astım hastaları tarafından yoğun ilgi görmektedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist alan Keloğlan Mağarasının gizemli ve büyüleyici güzelliğini görmek için ziyaret edebilirsiniz. Bu mağara hakkında çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Mağara efsanesi şöyle anlatılır.

Keloğlan Mağarası Efsanesi

Keloğlan adında bir çoban burada koyun otlatılırken bir gün çok aşırı derece de yağmur yağar. Keloğlan da ıslanmamak için buraya girer. Fakat mağara içerisinde ilerledikçe hoşuna gider ve böylece yola devam eder. Belli bir süre sonra kaybolur. Daha sonra köylüler tarafında çoban bulunur. Fakat çok ilginç bir şey yaşanır. Kel olan çoban saçları gelmiş bir şekilde bulunur. O günde sonra mağarada 20 gün yaşayan kel birinin saçının çıkacağına inanılır.

Keloğlan Mağarası Nerede?

Keloğlan (Dodurgalar) Mağarası, Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Dodurgalar Mahallesinde bulunur.

Keloğlan Mağarası Nasıl Gidilir?

Mağara İzmir Denizli Antalya karayolu üzerinde bulunur. Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Denizli Otogarından Dodurga kasabasına giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Keloğlan Mağarası Ziyaret Saatleri

Keloğlan (Dodurgalar) Mağarası her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Keloğlan Mağarası Giriş Ücreti

Keloğlan Mağarası Giriş Ücreti 5 TL’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here