Pitcairn Adaları Gezi Rehberi
Pitcairn Adaları Gezi Rehberi

Büyük Okyanus’un güneyindeki volkanik kökenli Pitcairn Adaları, Dünyanın nüfus olarak en küçük ülkesidir. Burada sadece 50 kişi yaşamaktadır. Başkenti Adamstown adasıdır. Tek yerleşim yeri de bu adadır. Şimdi bu ada ile izlenim ve gözlemlerimizi aktaracağız.

Adamstown, Pitcairn Adası’nın başkentidir. Biz buraya köy diyoruz. Ama burası Dünya’nın en küçük başkenti olarak tarihe geçmiştir. Çünkü burada hükmet tarafında yerleştiren 6 aile yani 50 kişi yaşamaktadır. Bunlar dışında kimse yaşamıyor. Burada 1 okul, 1 kilise, 1 Hapishane, 1 postane, 1 cafe, 1 pansiyon, 1 dükkan ve birkaç ev bulunur. Buraya ziyaret etmek için turistler gelmektedir. Sizin de yolunuz düşerse Dünya’nın en küçük başkentini ziyaret edin derim.

47 kilometre kare yüzölçümüne sahip volkanik adada  Pitkernce konuşuluyor. Bu dilde İngilizce’nin farklı bir lehçesidir. Bu ada dünya ülkelerine oldukça uzak bir yerdir.

Dünyanın en ücra köşesindeki bu ada ülkesinin oldukça ilginç bir hikayesi bulunur. Burası ilk kez 11. ve 15.yy arasında Polinezyalılar tarafından keşfedilmiştir. Daha sonra 1790 yılında İngiliz donanmasına ait bir gemi buraya gelir. Bu gemide 9 İngiliz isyancı, 6 Polinezyalı ve 20 Tahitili kadından oluşan bir grup adaya yerleşmiştir.

Burası aslında Pitcairn, Henderson, Ducie ve Oeno olmak üzere 4 farklı adadan oluşmaktadır. Fakat sadece Pitcairn adalarında yaşam bulunuyor. Ada üzerinde tv, intrenet ve telefon bulunur. Fakat İnternet oldukça pahalı ve çok yavaş çalışmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yılda yaklaşık 1000 turist gelmektedir.

Pitcairn Adaları Nerede, Nasıl Gidilir?

Pitcairn Adaları, Büyük Okyanus’un güneyinde bulunan bir ada ülkesidir. Bu ada ülkesi, Tahiti’nin 2170 km güneydoğusunda Hawaii’ye ise 3500 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için ülkemizden direk ulaşım sağlayamazsınız. Burada aktarmalı olarak Tahiti veya Hawaii geçip buradan Pitcairn Adalarına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pitcairn Adaları Vize istiyor mu?

Pitcairn Adaları, Britanya Denizaşırı topraklarından biridir. Buraya 14 günlük giriş vize istenmiyor. Adada çalışmak isterseniz 6 aylık çalışma vizesi veriyorlar. Mülteci olarak iltica olarak etmek isterseniz merkezi hükumetten izin almanız gerekir. O da biraz sıkıntılı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here