Altınoluk Nerede, Nasıl Gidilir, Alışveriş, Yeme-İçme, Gece Hayatı, Konaklama İmkanları & Gezi Rehberi

Altınoluk, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı turistik bir semttir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yapı bulunmaktadır.

Balıkesir’in sevimli bir sahil kasabası olan Altınoluk, bir yandan masmavi Ege Denizi, diğer yandan ise yemyeşil kaz dağları göz kamaştırmaktadır. Dört mevsim boyunca turist çeken bu tatil beldesi, çok sayıda yerli ve yabancı turist buraya akın etmektedir.

Altınoluk Gezi Rehberi

Altınoluk’da gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Bunları liste haline getirdik Şöyle ki;

1-Şahinderesi Kanyonu

Balıkesir ili, Edremit ilçe sınırında bulunan Şahinderesi Kanyonu; 27 kilometre uzunluğunda, 600 metre yükseklikte olup şehrin can damarı olarak bilinir. Şahindere Kanyonu’na rehber eşliğinde çeşitli turlar düzenlenmektedir. Altınoluk manzarasına sahip doğanın eşsiz görüntüsüne sahip bu kanyonda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Su kaynakları ve ağaçlar arasında yeşil görüntüsü ile bir piknik alanıdır. Ayrıca burada konaklama tesisleri ve restoran bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika zaman geçirebilirsiniz.

2-Sütüven Şelalesi

Balıkesir ili, Edremit ilçe sınırında bulunan Sütüven Şelalesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Kaz Dağlarını denize bakan yamacında bulunan Sütüven Şelalesi hemen yanında bulunan Hasan Boğuldu Gölet’i ile görsel bir şölen oluşturuyor. 17 metre yükseklikte adeta dans eder gibi düşen suyun oluşturmuş olduğu manzara görülmeye değerdir. Sütüven Şelalesinin hemen yanında bulunan piknik alanında bu ihtişamlı görüntüye karşı oturup piknik yapabilirsiniz. Ya da yemyeşil bir çevrede suyun sesini dinleyip burada doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca köylülerin kurduğu küçük tezgahlardan da yöresel ürünler satın alabilirsiniz.

3-Hasan Boğuldu Göleti

Balıkesir ili, Edremit ilçe sınırında bulunan Hasan Boğuldu Göleti, Yemyeşil tabiatı ve içindeki küçük şelalesi ile görülmesi gereken yerlerdendir. Ziyaretçileri, İlkbahar ve yaz aylarında serinlemek ve huzur bulmak isteyenlerin sıkça tercih ettikleri yerdir. Akçay- Altınoluk yolu üzerinde bulunan bu gölet efsanelere göre adını bu gölette boğulan Hasan adında bir gençten alır. Bu gölet üzerinde birçok şarkı ve şiir yazılmıştır. Yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

4-Antandros Antik Kenti

Balıkesir ili, Edremit ilçe sınırında bulunan Antandros Antik Kenti, 2000 yıllından berri yapılan kazılarla tarihin birçok karanlık noktasını aydınlatmayı başaran bir yerdir. Dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı bu antik kentte yapılan kazı çalışmaları sonucunda gezilip görülecek birçok tarihi eserler çıkarılmıştır. Köklü bir tarihe sahip bu antik kent turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Sıkılmadan gezeceğiniz açık hava müzesini andıran bu antik kente mutlaka uğramalısınız. Ayrıca burada 800 yaşında olan bir zeytin ağacı bulunur. Bu ağacı da ziyaret etmeyi unutmayın.

5-Balkent Sahili

Balıkesir’de suya girilecek en güzel noktalarından biridir. Suyu buz gibidir. Buraya yaz sezonunda gelen biri harika vakit geçirebilir. Sahil çakıldır. Ama çakılı bile başka güzeldir.

6-Altınoluk Çarşısı

Altınoluk’da deniz keyfi akşam saatlerine kadar devam eder. Burada denizde çıktıktan sonra meydana doğru bir yol bulunur. Bu yolda yürüyüş yapabilirsiniz. Ya da sevimli küçük traktörler var. Ücret karşılığında onlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Çarşıya giden yolda çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Bu dükkanlara uğrayıp sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Altınoluk Nerede, Nasıl Gidilir?

Altınoluk, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı turistik bir sahil kasabasıdır. Edremit’e 25 km uzaklıkta bulunan Altınoluk; İzmir-Çanakkale yolu üzerinde bulunmaktadır. Buraya şahsi aracınızla Balıkesir-Edremit-Akçay-Altınoluk güzergahını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Edremit ilçesine gelip burada kalkan servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya ulaşım oldukça rahattır.

Altınoluk Gece Hayatı

Altınoluk ilçesi temiz havası ile içerisinde birçok eğlence merkezlerini ve konaklama tesislerini barındırmaktadır. Burada çok sayıda gece mekanı bulunmaktadır. Bu mekanlarda sabah saatlerine kadar renkli bir gece hayatı yaşayabilirsiniz. Özellikle Clup Elysıum, Derman Türkü Bar, Nisan Türkü Evi, Zeytin Türkü Bar gibi mekanlar tatil beldesinde gece hayatın en renkli geçen yerlerdir.

Altınoluk Konaklama İmkanları

Konaklama konusuna gelince burada konaklamak için çok sayıda otel, pansiyon ve kiralık daire bulunur. Genelde dairler ön balkondan denizi, arka balkondan kaz dağlarını görmektedir. Buraya yolunuz düşerse konaklama konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Fakat buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırın. Altınoluk Otelleri ve Altınoluk Otel Fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Altınoluk Otelleri ve Altınoluk Otel Fiyatları

Altınoluk Yeme içme & Alışveriş

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk semtinde yeme içme konusunda bir sıkıntı yok. Burada genelde her tür yemek bulabilirsiniz. Fakat burada daha çok zeytinyağlı ve sebzeli yemekler ön plandadır. Fakat etli yemek isteyenlerde çok rahat bir şekilde bulabilir. Sahil kasabası olduğundan dolayı balık yemekleri de popülerdir. Alışveriş konusuna gelince ise bilindiği üzere harika bir çarşısı bulunur. Bu çarşıda hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Yine Cumartesi günleri burada pazar kurulmaktadır. Bu pazarda Yörüklerin yöresel kıyafetleriyle satış yaptıkları tezgahlarda, zeytin, şifalı otlar, doğal sebze ve meyveler alabilirsiniz. Yine birçok takı ve süs eşyası da alabilirsiniz.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here