Ayancık

Ayancık Sinop iline bağlı bir ilçedir. Ayancık ilçesi Sinop il merkezine 56 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ayancık İlçesi

Ayancık güzel bir sahil ilçesidir. İlçe doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ayancık Hangi Şehirde
Ayancık Haritası
Ayancık Nasıl Gidilir
Ayancık Nerede

Ayancık Kilisesi

İlçe merkezinde Yalı Mahallesinde yer almaktadır. 1885 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine ait bir yapıdır. Uzun yıllar boyunca cezaevi olarak kullanılmıştır. Günümüzde Ayancık Kilisesi belediye tarafından kültür merkezine dönüştürülme çalışmaları yapılmaktadır.

Ayancık Sahil
Ayancık

İnaltı Mağarası

Ayancık ilçe merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır. İnaltı Köyü yakınlarında 1070 metre yükseklikte bulunmaktadır. Mağara toplam 700 metre uzunluğa sahiptir. Fakat mağaranın 400 metreden sonrası sulu ve çamurludur. Mağara içinde travertenler ve çok sayıda küçük, büyük sarkıtlar bulunmaktadır. Mağaranın ışıklandırması, yürüyüş merdivenleri ve giriş kapısı yapılmıştır. Oldukça doğal bir güzelliğe sahip olan İnaltı Mağarası ziyarete açıktır.

Ayancık Akgöl
Ayancık İnaltı Mağarası

Akgöl Yaylası

İlçe merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Akgöl Yaylası içinde çam ormanları, etrafı yeşillikler ile çevrili yapay bir gölet ve orman işletmesinin günübirlik tesisleri bulunmaktadır. Yayla turizmi merkezi olan Akgöl Yaylasında kamp yapmak mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here