Ayın Biri Kilisesi İstanbul

Ayın Biri Kilisesi yada diğer ismi ile Vefa Kilisesi İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Vefa Semtinde bulunur. Bu kilise Ayın Biri Kilisesi demesinin sebebi Her yıl ayın birinde yani 1 Ocakta burada ayin yapılıyor olmasıdır. 1 Ocak tarihinde çok kalabalık olan kilise tam bir dilek dileme yeridir.

Ayın Biri Kilisesi

İstanbul Ayın Biri Kilisesi

Kilise 1080 yıllında beri var olduğu düşünülüyor. Fakat daha sonra yıkılıp toprak altında kalıyor. Daha sonra İstanbul fethedildikten sonra 1750 yıllında burayı bir Rum aile satın alıp ev yapıyor. Evin kızı Maria bir gece uyurken rüyasında Meryem Ana’yı görür. Oturdukları evin altında Ayazma olduğu söyleniyor. Ayazma bilmeyenler için söyleyeyim. Şifalı su kaynağı demektir. Maria sabah ailesine anlatıyor. Daha sonra evin altında araştırıp bu su kaynağını buluyorlar. Buranın maneviyatlı bir yer olduğunu düşünüyorlar 1755 yıllında bir kilise inşa ediyorlar.

Ayın Biri Kilisesi Nerede

Bu kilisede en çok ilginç olarak gördüğüm iki şey var. birincisi anahtar ikincisi pet şişe su. Bazılarınız ne var bunda dediklerini duyar gibiyim hemen anlatayım. Burada 2 tl’den satılan anahtarlar var. bu anahtarları alıp içeri geçiyorsunuz. Anahtarı duvara sürtüp bir dilek diliyorsunuz. Sonra anahtarı alıp gidiyorsunuz. Eğer o dileğiniz kabul olsa o anahtarı geri getiriyorsunuz. O anahtarı farklı bir kişiye veriliyor. Düşünsenize gidip anahtarı alacağınız zaman dileği kabul olmuş bir anahtar diye alıyorsunuz. Bu bile size yetiyor. Diğer konu ise alt katta bulunan şifalı sudur. Burada bu sudan içiyorsunuz. Ki bu su şifalı olduğu söyleniliyor. Daha sonra ırada bulunan petlerden doldurup kendinizle götürebiliyorsunuz. Bu tamamen ücretsiz. Tabi orada bir kutu var. gönlünüzde ne koparsa atıyorsunuz. Hani şifa bulmak niyetine bir yardım diyebiliriz.  Birde çıkışta bekleyen bir papaz var. bu papaz orada durup sırayla yanına insanlar geliyor. İsmini söylüyor. Papaz ismen ona dua ediyor.

Kilisenin sembolü anahtarlar 2 TL’den satılıyor. Her dileğe bir anahtar gerekiyor. Önce mum alıp yakıyorsunuz. Sonra anahtarları kilisenin içindeki anahtar .

İstanbul’dan en çok ziyaretçi çeken kilise olma özelliği ile büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle 1 Ocakta burası tıklım tıklım dolmaktadır. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka buraya gelmelisiniz.  Bu dilek olayı için gelmek zorunda değilsiniz. Ama tarihi yapıyı ziyaret etmelisiniz.

Ayın Biri Kilisesi Anahtarlar

Ayın Biri Kilisesi Nerede?

Ayın Biri Kilisesi, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Vefa Semtinde bulunur.

Ayın Biri Kilisesi Nasıl Gidilir?

Burada geçen bazı otobüs hatları şöyledir.

  • Eminönü 97A, 35
  • Taksim 97T, 71T, 89C
  • Beşiktaş 28T
  • Mecidiyeköy 69A
Ayın Biri Kilisesi İstanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here